Eksperti: Bažām par Eiropas sabrukumu pamata vairs nav, tomēr populisma vilnis turpina velties

0 Komentāru

Piektdien, 5. aprīlī, Saeimā pulcējās ārpolitikas eksperti ne tikai no Baltijas, bet visas Eiropas. Viņi diskutēja par pārmaiņām, kas jau tuvākajā nākotnē sagaida Eiropas Savienību (ES). Kā šķietami jebkura diskusija par šo tēmu, arī šī ātri vien nonāca līdz “Brexit” un populismam.

Bažām par Eiropas sabrukumu pamata vairs nav, tomēr populisma vilnis turpina velties – tā starptautiskajā konferencē Saeimas namā atzina eksperti. Galvenos draudus drošībai un attīstībai radot dažādi radikāļi.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds pauda: “Tā pozitīvā lieta ir, ka populisma vilnis par to, vai Eiropa vispārībā sabrūk, šķiet, ka ir nolikts malā, jo tā putra, ko paši briti ar “Brexit” ir ievārījuši, ir labs piemērs, ko īsti nedarīt.”

Savukārt Igaunijas ārlietu ministra vietnieks Mati Māsikass norādīja, ka kopš 2016. gada vasaras Lielbritānijas referenduma, ES popularitāte strauji augusi, nevis pretēji. Tas licis savu taktiku izmainīt arī populistiem visā Eiropā – tie, kuri vēl nesen gribēja no ES izstāties, tagad kandidē uz Eiroparlamentu, solot sistēmu graut no iekšienes.

“Mēs Baltijā to labi atceramies vēl no padomju laikiem. Tie, kas teica, ka graus sistēmu no iekšienes, patiesībā neko nedarīja. Mana līdzšinējā pieredze liecina, ka arī Eiropā populisti nav īpaši spējīgi sasniegt savus mērķus. Tas prasa pārāk daudz darba,” pauda Māsikass.

Diskusijas dalībnieki gan atzina, ka jaunajā EP sasaukumā populistiem būs vairāk vietu un lielāka ietekme nekā līdz šim. Latvijas eksprezidents Valdis Zatlers to vērtēja kā tradicionālo politiķu nespējas rezultātu, jo populisti veiksmīgāk savā labā izmanto cilvēku sajūtas, kas ne vienmēr sakrīt ar faktiem.

“Piemēram, karš ir fakts. Bet drošība ir sajūta. Vienādos apstākļos cilvēks var justies gan ļoti droši, gan nedroši. Tādēļ politiķiem mūsdienās ir jānodarbojas ar sajūtu menedžmentu. Ja viņi to spēj, viņi uzvar. Bet, ja populisti uzvar, piedodiet, jūs izgāzāties, bet demokrātija ir jārespektē,” teica Zatlers.

Eiropas Komisija un Latvijas Ārpolitikas institūts konferenci “Baltijas ES sarunas” rīko jau ceturto gadu pēc kārtas. Atšķirībā no ikgadējās Rīgas konferences, kur tiek apspriesta NATO un aizsardzības politika, “Baltijas sarunās” eksperti dalās prognozēs par to, kas sagaida ES.

0 Komentāru