Eksperti atzinīgi vērtē valdības iespēto pirmajos trijos darbības mēnešos

2 komentāri

Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdība otrdien atskaitījās, ko pirmajos trijos mēnešos iespējusi. Vairāk gan tika atzīmēti iesāktie, nevis pabeigtie darbi, piemēram, finanšu sektora “kapitālais remonts”, iecerētā OIK likvidācija un pašvaldību reforma.

Tradicionāli valdības pirmo lielo atskaiti par paveikto sniedz pēc 100 darbības dienām, taču Kariņš izvēlējies 23. aprīli, kad aprit tieši trīs mēneši, kopš Saeima viņa valdību apstiprinājusi.

Eksperti visai atzinīgi vērtē Kariņa valdības sniegumu līdz šim, pie pozitīvajām lietām atzīmējot pieņemto šā gada valsts budžetu, izturēto uzticības balsojumu un koalīcijas stabilitāti kopumā.

Problēmas gan varot rasties, ja, piemēram, tiesa izlemtu, ka pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce (AP) nepamatoti atstādinājis Rīgas mēru Nilu Ušakovu (S). To pašu varot teikt par labklājības ministri Ramonu Petraviču (KPV LV), kurai ir reputācijas problēmas saistībā ar VID konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem viņas vīra uzņēmumā.

Kariņš uz preses konferenci, kurā atskaitījās par līdz šim paveikto, ņēma līdzi tieslietu un par pašvaldībām atbildīgo ministru, iezīmējot prioritārās reformas – administratīvi teritoriālo, tieslietu un uzlabojumus cīņā pret naudas atmazgāšanu.

Ministru prezidents arī atgādināja, ka joprojām turpinās darbs pie OIK likvidēšanas. Kariņš uzsvēra, ka jau sāktās un vēl gaidāmas reformas lielā mērā pakārtotas investīciju piesaistei, kas, viņaprāt, ir prioritāte numur viens. Tas ņemts vērā arī otrdien skatītajā valdības rīcības plānā. Tajā paredzētie pasākumi četru gadu laikā izmaksātu aptuveni miljardu eiro.

Premjers neslēpa, ka, ņemot vērā koalīcijas partiju dāsnos solījumus, nebūs viegli salāgot, kurus pasākumus īstenot agrāk un kurus – vēlāk. Par to paredzēts vienoties šā gada laikā.

Sarunas vieglākas nepadarīs arī tas, ka patlaban nākamā gada valsts budžetā brīvas naudas nav vispār. To iecerēts rast, pārskatot izdevumus un palielinoties nodokļu ieņēmumiem, ko nodrošinātu ekonomikas izaugsme.