Eksperte: Rīgas domes vēlēšanu rezultātus ietekmēs tas, vai nobalsot aizies jaunieši

2 komentāri
Eksperte: Rīgas domes vēlēšanu rezultātus ietekmēs tas, vai nobalsot aizies jaunieši
KASPARS KRAFTS, F64

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātus ietekmēs tas, kuras mērķgrupas aizies uz vēlēšanām – jaunieši vai seniori, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniece un lektore Ieva Bikava.

Lūgta prognozēt vēlēšanu rezultātus, Bikava bija atturīga, tomēr norādīja, ka, viņasprāt, augstākie rezultāti varētu būt četrām partijām un partiju apvienībām – “Saskaņai”, “Attīstībai/Par!/Progresīvie” (AP/P), partiju apvienībai “Jaunā Vienotība” (JV) un partiju “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” un Latvijas Reģionu apvienības apvienotajam sarakstam.

Savukārt prognozēt iespējamos koalīcijas veidošanas scenārijus pašlaik esot grūti, jo neesot zināms, kādi rezultāti būs partijām Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Jaunā konservatīvā partija (JKP). Jautājums esot par to, vai JKP tiks koalīcijā un, ja netiks, vai viņu vietā koalīcijā paņems ZZS.

Politoloģe stāstīja, ka pēdējās dienās ir aktīvi novērojusi, ka viņas pastkastīti piepilda materiāli ar “Saskaņas” reklāmu, tāpēc viņa ir droša par tās augstajiem rezultātiem. Tomēr to varot ietekmēt tas, cik lielā apmērā un kura mērķgrupa aizies nobalsot.

“Ja jaunieši aizies zaļumos un balsot aizies krievvalodīgie seniori, tad, protams, rezultāts būs par labu “Saskaņai”, Latvijas Krievu savienībai, kā arī “Jaunajai Saskaņai” un partijai “Alternative”, kuras pārsteidzošā kārtā sāk iegūt popularitāti,” teica eksperte.

Viņa nav pārliecināta, ka “Jaunā Saskaņa” un “Alternative” pārvarēs 5% barjeru, tomēr tās vēlētājs būs daļa no “Saskaņas” elektorāta.

Vaicāta, kura partija, viņasprāt, varētu uzņemt koalīcijā “Gods kalpot Rīgai” (GKR), Bikava norādīja, ka, izņemot “Saskaņu”, neviena cita partija nav minējusi izteiktas sarkanās līnijas. Esot bijušas izvairīgas atbildes, bet sarkanās līnijas neesot novilktas. Viņa pieļauj, ka, lai izveidotu vairākumu, arī tā sauktā “latviskā” koalīcija varētu viņus paņemt par sadarbības partneriem.

Tāpat viņa minēja, ka atkarībā no tā, kurš vēlētājs aizies un kādi rezultāti būs JKP un ZZS, ļoti iespējams, ka koalīcijai nāksies runāt ar GKR un ņemt viņus koalīcijā.

Savukārt runājot par potenciālo mēra krēsla ieguvēju, Bikava šobrīd lielāko varbūtību saista ar AP/P mēra amata kandidātu Mārtiņu Staķi vai JV kandidātu Vilni Ķirsi.

Viņa skaidroja, ka līdz šim viņa ļoti optimistiski raudzījās uz Staķi, tomēr pēc kādas intervijas viņa sākusi šaubīties, vai viņš būs pietiekami labs kā politiķis. “Parādījās šaubas, ka tik nebūs tas pats, kas iepriekš notika ar Oļegu Burovu, proti, viņš ir labs profesionālis, bet vājš politiķis,” teica Bikava, uzsverot, ka, pēc skaitļiem vadoties, jaunais galvaspilsētas mērs varētu būt Staķis, tomēr viņa neizslēdza iespēju, ka situācija varētu būt līdzīga kā veidojot valdību, kad JV spēja runāt un vienoties, un nodrošina mēra krēslu Ķirsim.