Eiropas Parlamentā sākušās diskusijas, vai turpināt “Euronews” līdzfinansēšanu

0 Komentāru
Eiropas Parlamentā sākušās diskusijas, vai turpināt “Euronews” līdzfinansēšanu
EPA / SCANPIX

Eiropas Parlamentā (EP) sākušās diskusijas, vai turpināt līdzfinansēt televīzijas kanālu “Euronews”. Šī privātajiem akcionāriem piederošā televīzija ik gadu saņem vairākus desmitus miljonus eiro Briseles naudas, tikmēr īpašnieku struktūrā dominē Ēģiptes investors, un sava ietekme ir Krievijas medijiem.

“Euronews” sāka raidīt pirms 26 gadiem – 1993. gada 1. janvārī. Tā mērķis bija stāstīt par pasaules notikumiem no Eiropas skatu punkta.

Francijas pilsētā Lionā bāzēto kanālu izveidoja Eiropas sabiedriskās raidorganizācijas kā alternatīvu ASV ziņu programmai CNN. Šobrīd “Euronews” ir skatītākais ziņu kanāls Eiropā, kas raida 13 valodās, arī krievu, ukraiņu, turku un arābu valodās. Tomēr īpašnieku struktūrā eiropeiskā piederība tam ir būtiski samazinājusies. 2015.gadā 53% “Euronews” akciju par 35 miljoniem eiro iegādājās Ēģiptiešu miljardieris, mediju magnāts Nagibs Saviri.

Tikmēr Eiropas Savienība (ES) aizvien turpina dāsni šo kanālu atbalstīt. No 2014. līdz 2018.gadam tam piešķirti 122 miljoni eiro.

EP deputāte Dace Melbārde (NA) norāda: “Šobrīd EP notiek diskusijas par turpmāku “Euronews” finansēšanu. Pirmkārt, ir bijis neatkarīgs auditoru ziņojums, kurā ir akcentēts, ka “Euronews” darbība nav pietiekami pārraudzīta un nav skaidrs, vai “Euronews” ieguldītais finansējums, kas ir 30 miljoni gadā, ir sasniedzis kādus konkrētus mērķus vai uzdevumus.”

Otrs jautājums, kas satrauc eiroparlamentāriešus, ir “Euronews” redakcionālā neatkarība. Bažas rada tieši jaunā akcionāru struktūra.

“Es personīgi arī esmu uzdevusi jautājumu, kāda loma ir Krievijas medijiem, kuriem arī ir neliela akcijas daļa, un līdz ar to arī viņi ir “Euronews” valdē. Esmu saņēmusi atbildi, ka “Euronews” rūpējas par savu redakcionālo neatkarību, kas Krievijas kontekstā liekas diezgan neticami,” saka Melbārde.

Savukārt EP deputāte Inese Vaidere (“Jaunā Vienotība”) norāda: “Ir bijis gan krievu īpašumā, gan tagad arī ēģiptiešu īpašumā, nu tātad valstis, kuras ir ārpus ES, kurām arī nav nekādas īpašas intereses, lai ES būtu konkurētspējīga vai izskatītos labi pasaules mērogā. Nu līdz šim nevar teikt, ka šīs ziņas būtu galīgi zemē metamas, jo – ja atrastu kādus nopietnus pārkāpumus, tad finansējumu nepiešķirtu.”

Eiropas revīzijas palātas ziņojumā pievērsta uzmanība arī “Euronews” pieejamībai iedzīvotājiem. Kanāls skatāms tikai par maksu, lai arī trešdaļu finansējuma tas saņem no nodokļu maksātāju naudas. Gan Mebārde, gan Vaidere kā problēmu norāda arī faktu, ka “Euronews” raida tikai lielāko bloka valstu valodās.

“Es jau vairākkārt esmu rakstījusi vēstules uz Eiropas Komisiju, lai apsver iespēju izveidot patiešām Eiropas finansētu kanālu, kuru varētu uzņemies arī kāda privāta Eiropas raidstacija, ar ziņām, kas būtu mērķtiecīgi Latvijai, teiksim, ziņu bloks,” norāda Vaidere.

Visticamāk, tuvākajā laikā Briseles un “Euronews” sadarbībā nekas nemainīsies. Diskusijas par finansējuma pārskatīšanu šim kanālam ir tikai sākuma stadijā.

0 Komentāru