Eiropas Komisijas prezidenta amata pretendenti cīnās debatēs Briselē

1 komentārs
Eiropas Komisijas prezidenta amata pretendenti cīnās debatēs Briselē
AFP/SCANPIX

Trešdien, 15. maijā, Briselē uz vienas skatuves kāpa un debatēja galvenie politisko partiju izvirzītie kandidāti uz Eiropas Komisijas (EK) vadītāja krēslu. Lai arī viņu teiktais, visticamāk, neietekmēs vēlēšanu rezultātus dalībvalstīs, debatēs runātais ļauj nojaust, uz kurieni Eiropas Savienība (ES) virzīsies nākamajos gados.

Pēc nedēļas vēlētāji visā ES dosies pie vēlēšanu urnām, lai vēlētu nākamo Eiropas Parlamentu (EP). No tā, ko ievēlēsim, būs atkarīgs arī tas, kurš no kandidātiem nākamais vadīs EK, – par to balsos jaunievēlētais parlaments. Visiem sešiem kandidātiem ir dota viena iespēja visiem kopā uz vienas skatuves uzrunāt Eiropu un pārliecināt par savu kandidatūru.

“Špitzenkandidaten” jeb vadošos kandidātus izvirza Eiropas lielās partijas, ko veido pēc ideoloģijas un pārliecības līdzīgi nacionālie politiskie spēki. Kura partija parlamentā iegūs vairākumu, tā var cerēt arī uz EK prezidenta krēslu.

“Auditorijā, kura jau zina par šiem kandidātiem, tā, iespējams, būs izšķiroša, bet problēma, vai debates un viss, kas ap tām saistīts, tiks nodots tālāk publikai,” tā TV3 Ziņām pauda “Providus” pētniece Sintija Tarasova.

Vēlā trešdienas vakarā debates pārraidīja no EP ēkas Briselē. Šī ir otrā vēlēšanu reize, kad šādas debates rīkotas, lai Eiropas pilsoņiem dotu iespēju iegūt drošticamu un nepastarpinātu informāciju. Pārraidi translēja 52 televīzijas kanālos ar tulkojumu 23 ES oficiālajās valodās.

Katram kandidātam bija dota minūte laika, lai ar sevi iepazīstinātu un atbildētu uz jautājumiem, bet pusminūte laika, lai atspēkotu oponenta aizrādījumus.

Uz jautājumu, kā atrisināt migrācijas problēmu, izskanēja atšķirīgi viedokļi – aicinājums ievērot solidaritāti arī nepatīkamās lietās un norādījums, ka bēgļu uzņemšanas kvotas nebija vajadzīgas un tikai palielināja plaisu starp dalībvalstīm.

Kandidāti runāja arī par to, kā risināt jauniešu bezdarbu, kā nodrošināt, ka lielās korporācijas maksā visus nodokļus, kā cīnīties pret klimata pārmaiņām un kā ES rīkoties, lai tā būtu spēcīga arī uz globālās skatuves, un kā kopienai novērst eiroskepticisma vilni un runas, ka savienība vairs nefunkcionē.

Lielākās ovācijas no klātesošajiem izpelnījās Eiropas Sociālistu partijas kandidāts Franss Timmermanss. Tieši viņš un Manfrēds Vēbers atzīti par favorītiem šajā cīņā par EK vadītāja krēslu. Slavētas abi pieredzējušo politiķu kampaņas un attiecības ar dalībvalstu līderiem, taču kritiku izpelnījusies viņu šķietamā atsvešinātība no jaunākajām dalībvalstīm un to medijiem – tāpat kā citu valstu, arī TV3 Ziņu intervijas pieteikum Vēbers un Timmermanss pēdējā brīdī atteica.