Eiroparlamenta vēlēšanas: “KPV LV” uz Briseli sūtīs “jaunus spēkus”

Pievienot komentāru

“KPV LV” uzskata, ka Latvijai ir jāuzņemas lielāka iniciatīva Briselē. Un to paveikt varot jauni cilvēki, nevis tikai tādi, kuriem jau ir liela pieredze Eiropas Parlamenta (EP) birokrātijas gaiteņos.

Kā pirmais sarakstā kandidē Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens, otrais – Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Roberts Spručs un trešā – ekonomikas ministra padomniece Beata Jonite. Daudzi no sarakstā iekļautajiem kandidātiem nav sabiedrībā plaši zināmi.

Pēc iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām partija centās mainīt savu imidžu. Jaunu programmu, kurā Kaimiņa savulaik pieteiktie pretkorupcijas jautājumi nebūšot galvenie, rakstīja Atis Zakatistovs. Tomēr reitingi neauga, kamēr prožektorus vēlēšanu priekšvakarā “KPV LV” virzienā nepagrieza korupcijas apkarotāji.

KNAB lietu sāka aizdomās par partijas, iespējams, nelikumīgu finansēšanu. Kaimiņam, Zakatistovam un uzņēmējam Viesturam Tamužam tika piemērots aizdomās turamo statuss, bet no apcietinājuma visi trīs tika atbrīvoti, klātesot dažiem desmitiem atbalstītāju.

Saeimas vēlēšanās partija par premjera amata kandidātu virzīja Aldi Gobzemu. Un rezultāts nelika vilties – partiju atbalstīja vairāk nekā 14% vēlētāju, un tā parlamentā ieguva 16 deputātu vietas. Kad valdību neizdevās izveidot Jānim Bordānam, prezidents iespēju deva Gobzemam.

Tomēr citi strādāt Gobzema vadībā negribēja un aicināja Valsts prezidentu atsaukt Gobzemam doto valdības veidošanas mandātu.

Balsojums par Krišjāņa Kariņa valdību, kurā strādā trīs “KPV LV” ministri, sašķēla partijas Saeimas frakciju. Gobzems tika izslēgts no frakcijas, taču vienprātību tas nenesa. Vīlusies bija arī daļa atbalstītāju.

Mazās biedru atsaucības dēļ “KPV LV” tikai ar trešo piegājienu izdevās noorganizēt lemtiesīgu sapulci. Ņemot vērā rūkošo vēlētāju atbalstu, noprotams, ka konkurence uz vietām EP vēlēšanu sarakstā nav bijusi sīva.

Ģirģens neslēpj, – svarīgākais atskaites punkts partijai šobrīd ir pašvaldību un Saeimas vēlēšanas, vienlaikus noraida izskanējušo kritiku, ka partija Eiropas Parlamenta vēlēšanām negatavojoties pārāk centīgi.

Ievēlēšanas gadījumā “KPV LV” Eiroparlamentā vēlētos strādāt šobrīd lielākajā Eiropas Tautas partijas grupā. Partijas priekšvēlēšanu solījumos lasāms, ka tā, piemēram, vēlas mazināt nelegālo migrāciju, rūpēties par kopīgiem vides standartiem, kā arī stiprināt sadarbību būtiskajos, mazāk svarīgos jautājumos atstājot katras dalībvalsts atbildībā.

Turpinoties nesaskaņām, Kaimiņš šomēnes tika atcelts no partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieka amata. Turklāt prokuratūra jau vērsusies Saeimā, lūdzot izdot kriminālvajāšanai Zakatistovu. Viņu vēlas saukt pie atbildības par krāpšanu lielā apmērā.

SKDS pēdējās aptaujas rāda, ka iedzīvotāju atbalsts partijai ir zems. Aprīlī to atbalstīja tikai 0,6% , maijā – 1,1% vēlētāju. Citas aptaujas rāda nedaudz augstāku atbalstu, taču 5% barjeru saskaņā ar tām “KPV LV” tāpat nepārvar.

“KPV LV” priekšvēlēšanas kampaņas apmēri ir nelieli. Šobrīd tajā ieguldīti nedaudz vairāk kā 2000 eiro, un saraksta līderis prognozē, ka kopumā tēriņi nepārsniegs 5000 eiro. Salīdzinājumam – tas ir 37 reizes mazāk, nekā šoreiz priekšvēlēšanu tēriņiem atvēl reitingu līdere “Saskaņa”.