Dzīvesveids kļūst arvien neveselīgāks. Diabēta izplatība ieguvusi teju epidēmiskus apmērus

1 komentārs
Dzīvesveids kļūst arvien neveselīgāks. Diabēta izplatība ieguvusi teju epidēmiskus apmērus
by Victoriia Z / Flickr

Teju epidēmiskus apmērus ieguvis diabēts – ar to slimo vairāk nekā 347 miljoni cilvēku visā pasaulē. Tikmēr Latvijā desmit gadu laikā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā divkāršojies. Atzīmējot Pasaules veselības dienu, speciālisti uzmanību vērš tieši šai problēmai, jo ar to saslimst dzīves laikā neveselīga dzīvesveida dēļ.

Cilvēku dzīvesveids kļūst aizvien neveselīgāks un mazkustīguma un liekā svara dēļ izplatītāks kļūst diabēts. Latvijā vien ar to sirgst vairāk nekā 80 tūkstoši cilvēku.

Visā pasaulē diabēts ir vairāk nekā 347 miljoniem cilvēku, un šīs slimības apmērus ārsti raksturo kā epidēmisku. Īpaši, ņemot vērā to, ka iedzimta šī kaite ir vien aptuveni 10% cilvēku.

Foto

Ar cukurslimību saslimst dzīves laikā, un tas saistīts ar aptaukošanos, neveselīgu uzturu un fizisko aktivitāšu trūkumu. Turklāt ar katru gadu palielinās ar diabētu sirgstošo bērnu skaits.

“Agrāk uzskatīja, ka tā ir vecu cilvēku slimība, bet pašlaik ir redzams, ka tā skar pat bērnus un arī Latvijā,” stāsta Laila Meija, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Dietoloģijas centra vadītāja.

Cukurslimību var novērst, rūpējoties par savu dzīvesveidu

“Būtu jāatceras veselīgs uzturs, daudz dārzeņu un mazāk treknu kūciņu. Un kustēties vairāk. Pieaugušiem pusstunda katru dienu, bērniem – vismaz stunda katru dienu,” saka Ilze Straume, SPKC Veselības veicināšanas centra direktore.

Ņemot vērā, ka desmit gadu laikā cukura diabēta slimnieku skaits Latvijā divkāršojies, Veselības ministrija iecerējusi slimnīcās atjaunot krīzes laikā likvidētos pacientu mācību kabinetus. Tam nepieciešami 275 tūkstoši eiro.

Video

TOP komentāri

 • INGVARS RASA
  0 0 0

  INGVARS RASA

  Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti


  Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem.

  Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru.
  Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā.
  3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai.
  30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Aptaujājot šos cukura diabēta pacientus, viņi skaidroja, ka nevar atļauties maksāt pacienta līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai tabletēs, ir 50% no teststrēmeļu cenas.
  52% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts, sasniedzot pat 230/140 mm Hg. st. 30% no apmeklētājiem ar cukura diabētu, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts vai ekstremāli paaugstināts, kas liecina par nepietiekoši efektīvu asinsspiediena ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem.
  37% no apmeklētājiem, kuri veica ķermeņa masas indeksa noteikšanu, tas bija paaugstināts.
  Pasākumā piedalījās 23 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa.
  Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 23. reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.
  Ingvars Rasa
  Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
  www.diabetsunveseliba.lv

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl