Komentāri

Valsts prezidenta amatam pieteiktos kandidātus vētījušas dažādas drošības iestādes, un deputāti šodien iepazinās ar to sniegtajiem atzinumiem. Kādi ir secinājumi – vai četri partiju izvirzītie pretendenti drīkst kandidēt uz valsts augstāko posteni?

Piedalīties Saeimas Mandātu komisijas sēdē bija aicināti visi četri prezidenta amata kandidāti, taču ieradās divi – Egils Levits un Mārtiņš Bondars. Levitam deputāti nevienu jautājumu neuzdeva, bet Bondaram tika vaicāts, kā viņš balsos prezidenta vēlēšanās.

”Es, protams, prezidenta vēlēšanās balsošu par sevi, un es to pasaku pilnīgi atklāti, neskatoties uz to, ka balsojums ir aizklāts,” tā Bondars.
Par kandidātu atbilstību likuma prasībām tika lemts aiz slēgtām durvīm, jo KNAB un Satversmes aizsardzības biroja atzinumi ir konfidenciāli.

Iepazīstoties ar visiem atzinumiem, komisijas vadītājs paziņoja, ka visi četri kandidāti drīkst piedalīties prezidenta vēlēšanās. ”Nav atrasti pārkāpumi, kuri aizliegtu kandidātiem kandidēt uz Valsts prezidenta posteni,” tā pavēstīja Saeimas Mandātu komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (Saskaņa).

Saskaņā ar likumu kandidātam ir jāatbilst vairākām prasībām – prezidenta amatā nevar ievēlēt personu, kura atzīta par rīcībnespējīgu, izcieš sodu ieslodzījumā vai ir sodīta par tīšu noziegumu. Tāpat par prezidentu nedrīkst kļūt bijušais PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu darbinieks. Un ir vēl dažādi citi ierobežojumi.

Lai varētu pildīt prezidenta pienākumus, pēc ievēlēšanas amatā ir jāsaņem pielaide valsts noslēpumam. Bez pielaides no četriem kandidātiem ir Egils Levits, bet viņš uzskata, ka to saņems. ”Man būtu grūti iedomāties, kādi varētu būt šķēršļi. Es pieņemu, ka tur nekādu šķēršļu nav,” uzskata Egils Levits.

Visi kandidāti saņēmuši zaļo gaismu startam vēlēšanās, bet galvenais pārbaudījums vēl tikai priekšā – Saeimas aizklātais balsojums notiks nākamo trešdien, kad kļūs zināms, vai kāds no četriem pretendentiem kļūs par nākamo valsts vadītāju.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl