Deputātu argumentos Bērziņš nesaredz pamatojumu, kādēļ Latvijā jābūt tautas vēlētām prezidentam

Komentāri
Deputātu argumentos Bērziņš nesaredz pamatojumu, kādēļ Latvijā jābūt tautas vēlētām prezidentam
Foto: LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš nesen Saeimas komisijām nodotajos grozījumos Satversmē par tautas vēlētu prezidentu nav saskatījis argumentus, kāpēc tāds būtu nepieciešams.

Intervijā laikrakstam Diena Bērziņš atzina, ka deputātu sagatavotais likumprojekts par šo jautājumu sniegs viņam arī atbildes par tautas vēlēta prezidenta nepieciešamību. Taču esot vīlies, jo diemžēl par būtību (pilnvaras, atbildība un tamlīdzīgi) tur nekā neesot bijis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Tīri tehniski definēts, kā balsos. Faktiski vēlēšanu komisijas instrukcijas līmeņa dokuments. Kamēr nav ieviesusies skaidrība šajā jautājumā, man nākt priekšplānā ar kādiem paziņojumiem būtu pilnīgi aplami. Tāpēc es daru savu darbu un, kad laiks pienāks, tad arī novērtēšu situāciju,” sacīja Bērziņš.

Pēc viņa domām, ir ārkārtīgi bīstami atstāt ļoti lielu varu viena cilvēka rokās. “Tepat netālu esošajās valstīs pieredze parāda, pie kā tas var novest, kādas var būt sekas. Līdz ar to pašreizējā kārtība, ka prezidentu ievēl Saeima un ir ļoti konkrēts pilnvaru balanss starp prezidentu, parlamentu un valdību, politiski ir daudz drošāka,” uzskata Bērziņš.

Jau ziņots, ka Saeima nodeva izskatīšanai komisijās deputātu iesniegto Satversmes grozījumu projektu par tautas vēlētu Valsts prezidentu. Grozījumi paredz noteikt, ka prezidents tiek ievēlēts uz piecu gadu termiņu.

Par balsoja 50 deputāti, pret 34, un atturējās astoņi. Par grozījumu projekta nodošanu izskatīšanai komisijās balsoja partijas No sirds Latvijai, partijas Saskaņa, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputāti un viens parlamentārietis no nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK). Pret bija Vienotības, ZZS un VL-TB/LNNK deputāti, un atturējās parlamentārieši no nacionālās apvienības un ZZS.

Piedāvātās izmaiņas Satversmē vērstas uz to, lai vispirms panāktu vienošanos, ka vispār tiek veidota tautas vēlēta prezidenta institūcija. Tikai tad notiks darbs pie prezidenta ievēlēšanas likumprojekta, kas noteiktu ievēlēšanas procedūru.

Tas, vai šis izmaiņas tik īstenotas jau nākamgad izvēloties prezidentu, būs atkarīgs no parlamentāriešu atbalsta un darba pie likumprojektiem.

Priekšlikuma iesniedzēji uzskata – ir jāveic grozījumi Satversmē, nosakot, ka Valsts prezidentu ievēl Latvijas tauta, un līdz ar to dodot prezidentam plašākas pilnvaras. Prezidents kļūst atbildīgs par savu rīcību tautas, nevis atsevišķu partiju priekšā, nepieļaujot tautai nepieņemamu lēmumu īstenošanu.

Sabiedrībā cienīts prezidents var veicināt sabiedrības saliedētību, kā arī kļūt par nozīmīgu tautas interešu aizstāvi, īpaši ņemot vērā ekonomiskos un ģeopolitiskos apstākļus, kādos atrodas Latvija.

Lasi vēl