Komentāri
“Delna” aicina Saeimas deputātus atbalstīt iniciatīvu likvidēt balsojumu ”atturas”
Dmitrijs Suļžics / f64

Saeimā iesniegta vairāk nekā 11 000 iedzīvotāju parakstu savākusī iniciatīva, kas aicina likvidēt iespēju deputātiem balsojumos atturēties. “Delna” aicina Saeimu atbalstīt iniciatīvu un tādējādi vairot gan deputātu atbildību un atklātību, gan sabiedrības uzticību Saeimai.

Sabiedrība sagaida, ka viņu ievēlētie deputāti būs aktīvi un atbildīgi – spēs izšķirties par pozīciju konkrētos jautājumos un skaidros lēmumus publiski. Atturoties deputāti demonstrē pasivitāti un izvairās no skaidrojumiem, bet sabiedrībā tas vairo neizpratni par politisko procesu un rada neuzticību politiķiem, norāda “Delna”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Iespēja atturēties maldina sabiedrību, ka būt parlamenta sēdē klātesošam, bet bez skaidras pozīcijas par izskatāmo jautājumu, ir normāli. Praksē deputāti atturēšanos izmanto bieži un viens no mērķiem ir panākt, ka Saeima nobalso ”pret”. Zināms, ka Saeima lēmumus pieņem ar 50% + 1 klātesošo deputātu balsīm ”par”. Iespējama situācija, kad balsu ”par” ir vairāk nekā balsu ”pret”, taču balsu ”pret” un ”atturas” kopā ir vairāk nekā balsu ”par”. Līdz ar to deputāts atturoties faktiski nobalso ”pret”.

Viena no valstiski svarīgākajām šādas prakses ilustrācijām ir 2011.gada maija Saeimas balsojums par piekrišanu kratīšanas izdarīšanai 10. Saeimas deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās. Par kratīšanu nobalsoja 35 deputāti, pret 7, nebalsoja 4, bet atturējās 37. Kaut arī balsu ”par” bija vairāk nekā ”pret”, kratīšana netika veikta un prezidents Valdis Zatlers ierosināja Saeimas atlaišanu.

2017. gada 2. jūnijā “Delna” Saeimā iesniedza iniciatīvu par atklāti vēlētu valsts prezidentu, ko arī atbalstīja 11 tūkstoši iedzīvotāju. Delnas iniciatīva jau nodota izskatīšanai Juridiskajai komisijai. Abu iniciatīvu savāktie paraksti signalizē, ka sabiedrības vēlas redzēt deputātus, kuri pieņem lēmumus, nevis izvairās no tiem un slēpjas aiz atturēšanās vai aizklātības maskas.

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl