Debatēs par Eiropas Savienības nākotni Kariņš aicina ieklausīties iedzīvotāju vēlmēs

Pievienot komentāru

Trešdien, 17. aprīlī, Eiropas Parlamentā (EP) notika debates par Eiropas Savienības (ES) nākotni. Šī sasaukuma pēdējā sesijā parlamentāriešus uzrunāja Latvijas premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), kurš teju 10 gadus pats bijis deputāts.

Savā uzrunā viņš akcentēja, ka ES ir politiskā krīze un valda populisms. Kā vienu no bloka izaicinājumiem viņš uzsvēra cīņu ar netīrās naudas atmazgāšanu.

Kariņa uzruna par Eiropas nākotni trešdien bija viens no galvenajiem notikumiem ES plenārsesijā Strasbūrā. Viņa uzruna bija noslēdzošā EP debašu ciklā. Pirms viņa ar līdzīgām uzrunām tribīnēs kāpuši vēl 19 valstu vadītāji.

Kariņš uzrunu sāka latviski, tad sekoja daži teikumi vācu un franču valodā, pēc kā savu sakāmo viņš turpināja angliski.

“Dažus gadus pēc ekonomiskās krīzes sekoja migrācijas krīze, kad miermīlīgās revolūcijas Tuvajos austrumos pārauga asiņainā revolūcijās, kam sekoja bēgļi, migranti. Tā visa rezultātu es sauktu par politisko krīzi, – cilvēki ir zaudējuši ticību politiskajai sistēmai. Mums ir jāpalīdz to atgūt,” norādīja Kariņš.

Savā uzrunā Kariņš skāra plašu jautājumu loku, tostarp uzsvēra Latvijas paveikto cīņā ar netīrās naudas atmazgāšanu un rosināja finanšu noziegumus izskaust visā Eiropā. Imigrācijas problēmām viņš risinājumu aicina meklēt integrācijā. Kariņš arī neaizmirsa atgādināt arī par līdzšinējo netaisnību lauksaimniecības platības maksājumos, kā dēļ cieš Baltijas valstu zemnieki.

Kariņa uzrunu bija atnākuši noklausīties 90 eiroparlamentārieši. Klāt bija arī Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, kurš izklāstīja savu redzējumu par bloka galvenajiem izaicinājumiem. Pēc tam sekoja deputātu debates.

Kopā ar EP priekšsēdētāju Antonio Tajāni Kariņam bija arī preses konference, kurā viņus iztaujāja žurnālisti.

“Galvenais vēstījums ir ļoti vienkāršs, Eiropā ir cilvēki, kuri ir ļoti neapmierināti, un parādās tas, ko mēs parasti saucam par populismu, mans arguments, – nav jācīnās ar populistiem, bet jāuzrunā iedzīvotāju neapmierinātība. Cilvēki uztraucās par darbavietām, migrāciju, klimata izmaiņām, drošību. Mums ir jāstiprina šie te fundamenti Eiropā, un tad populisms atbirs, jo dzīve būs labāka,” norādīja Kariņš.

Savukārt Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis pauda: “Tā ir ne tikai laba izdevība izrunāt Eiropas nākotnes, bet no premjera puses uzsvērt arī tos jautājumus, kas ir svarīgi Latvijai, turklāt šīs debates bija noslēdzošā debašu ciklā, kas EP bija par Eiropas nākotni. Šīs debates vairāk ir par to, kādu ES nākotnes modeli mēs redzam…”.

Debatēs par Eiropas nākotni Kariņš piesauca arī Krieviju, kas viņa skatījumā ir mazāks drauds militāri, bet gan ar viltus ziņu izplatīšanu. Viņš parlamentāriešiem izklāstīja arī Latvijas krievvalodīgo situāciju un uzsvēra, ka iespēja naturalizēties un iegūt Latvijas pasi ir dota ikkatram nepilsonim.