“Daudzi ārvalstu viesi un proeiropeiski vēstījumi” – “Saskaņa” kongress aizrit ar izteikti rietumniecisku pieskaņu

6 komentāri

Sestdien, 26. maijā, Rīgā uz kongresu sanāca partija “Saskaņa”, kas pēc socioloģiskajām aptaujām ir populārākā Latvijas partija. 

Šajā kongresā turpinājās “Saskaņas” centieni sevi pozicionēt kā sociāldemokrātisku politisko spēku, kurš patiesībā esot vienīgā lielā proeiropeiskā partija Latvijā nevis tikai Latvijas krievvalodīgo kopienas pārstāvis.

“Saskaņas” kongress notika tai neraksturīgi greznā vietā – Melngalvju namā. Tieši pretim Rīgas domei, kurā jau gadiem saimnieko partijas līderis Nils Ušakovs.

“Saskaņa” jau ilgāku laiku mēģina atmest tās vēsturisko tēlu kā Latvijas krievvalodīgo vēlētāju partija. Pērn tā lauza ilglaicīgo sadarbības līgumu ar Kremļa saimnieka Vladimira Putina partiju “Vienotā Krievija”. Tāpat “Saskaņa” kļuvusi par Eiropas Sociālistu partijas biedru.

Tieši tas tika uzsvērts kongresa vizuālajā noformējumā – “Saskaņa” vārds uz vairākiem ekrāniem Melngalvju namā bija līdzās Eiropas Sociālistu partijas abreviatūrai PES.

Vairākas vietās arī bija norādes par pasākuma filmēšanu, fotografēšanu un materiālu ievietošanu sociālajos tīklos, kas ir īpaši aktuāli pēc Eiropas datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā 25. maijā.

Kongress sākās ar himnas dziedāšanu un nelielu Marijas Naumovas koncertu, kura atbilstoši pasākuma iecerētajam starptautiskajam veidolam uzstājās ar dziesmām latviešu, krievu, franču un angļu mēlē.

Tam sekoja vairākas video uzrunas no Eiropas līmeņa politiķiem, starp kuriem bija Eiropas Komisijas viceprezidents, Eiropas Sociālistu partijas vadītājs un Zviedrijas premjers.

Īpašu sajūsmu un aplausus izpelnījās Lietuvas sociālistu līderis, kurš uzrunu teica latviešu valodā.

Nils Ušakovs kongresa atklāšanas uzrunā vairākkārt uzsvēra, ka “Saskaņa” ir eiropeiska partija un bieži veltīja skarbus vārdus pašreizējai koalīcijai.

Nils Ušakovs
“Saskaņas” valdes priekšsēdētājs

“Saskaņa” ir kļuvusi par vienīgo lielo proeiropeisko partiju Latvijā. Valdību veidojušās partijas – ZZS un Nacionālā apvienība – iestājas par regulētu demokrātiju, izolāciju un Eiropas Savienības lomas samazinājumu. No paziņojumiem par kebabiem līdz nespējai izteikties angļu valodā. Tas viss ir ceļš uz Eiropas nomali.

Turpinot uzsvērt “Saskaņas” starptautisko redzējumu, Ušakovs arī pauda, ka Latvijā nevajag runāt par bilingvālo, bet gan trilingvālo izglītību, lai bērni spētu runāt gan latviešu, gan krievu, gan angļu valodā.

Kongresa darba kārtība gan nebija izšķiršanās par partijas sarakstu līderiem vai Ministru prezidenta amata kandidātu gaidāmajās vēlēšanās. Tā vietā bija paneļdiskusijas ar ekspertu un daudzu ārvalstu viesu dalību, un uz spriestā pamata tikšot veidota “Saskaņas” programma vēlēšanām.

Jāpiebilst, ka Ušakovs paudis apņemšanos šogad nebūt “Saskaņas” premjera amata kandidāts.

Cik šodienas greznais pasākums izmaksāja, “Saskaņas” valdes priekšsēdētāja vietnieks gan nemācēja teikt.