Daļu zaudējumu Vienotība mēģināšot piedzīt no saviem deputātiem

Komentāri

Aģitācijas pārkāpumu dēļ Vienotība zaudējusi valsts finansējumu. Vienotības līderi uzskata, ka KNAB pret viņiem vērsies pārāk bargi, taču – neko darīt! Daļu zaudējumu partija mēģināšot piedzīt no saviem deputātiem, par kuru grēkiem partija tika sodīta. Neoficiāli zināms, ka, piemēram, no Dzintara Zaķa Vienotība varētu mēģināt piedzīt desmit tūkstošus.

Pēc 12. Saeimas vēlēšanām tobrīd vadošo Latvijas politisko spēku – Vienotību – vienlaikus satricināja divi skandāli. Vispirms atklājās, ka Latgalē kādi cilvēki pirkuši balsis par labu Dzintaram Zaķim. Pēc tam izskanēja runas, ka atsevišķi partijas biedri pārtērējuši atļauto aģitācijas limitu, tādēļ KNAB Vienotībai varētu atņemt valsts finansējumu – aptuveni 140 tūkst. eiro gadā. Šā gada 15. oktobrī tā arī notika. Partijai tiesā bija izdevies panākt, ka tās nelegālie pirmsvēlēšanu tēriņi nepārsniedz 10% no atļautā limita, kas kalpotu automātiskai finansējuma atņemšanai, tomēr partijas juristi bija aizmirsuši par pārējām likuma prasībām. Tas ir, valsts finansējums tiek atņemts arī tad, ja partija nav deklarējusi izdevumu summu, kas lielāka par 100 minimālajām mēnešalgām.


Inga Jaunskunga, KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja:

Kopējā šobrīd pārkāpuma summa, ja mēs runājam par 2014. gada pārkāpumiem, partijai veidot 57 000 un ja mēs skatāmies, kāda bija minimālā mēnešalga, tie bija 320 eiro, tātad viennozīmīgi šī pārkāpuma summa pārsniedz pieļaujamo kritēriju 100 minimālās mēnešalgas. Šī summa ir gandrīz divtik lielāka.

Pārtērētā summa partijai jāatmaksā budžetā, un kopā ar zaudēto valsts finansējumu tas Vienotībai rada 360 000 eiro robu. Vienotības līderis Andris Piebalgs uzskata, ka KNAB lēmums bijis neproporcionāli bargs, tomēr cerības to apstrīdēt tiesā esot mazas. Tādēļ partija pārtērētos aģitācijas līdzekļus un tiesas piespriesto sodu – aptuveni 45 000 eiro – centīsies piedzīt no vainīgajiem.

Bez Zaķa, starp šiem deputātiem publiskajā telpā piesaukts Viktors Valainis, Jānis Upenieks, Vilnis Ķirsis un Inesis Boķis. Summas, kuras Vienotība no saviem deputātiem grib piedzīt ir ļoti atšķirīgas. Piemēram, no Ķirša tā būtu aptuveni 1000 eiro, un viņš ir ar mieru naudu atmaksāt.

Savukārt no Zaķa partija cer atgūt vairāk nekā 10 000 eiro, un šajā gadījumā varētu būt gaidāmi tiesu darbi. Viņš pats TV3 Ziņām norādīja, ka vairs nav Vienotības biedrs, tādēļ partijas finanses nekomentēs. Zaķis no Vienotības izstājās, kad kļuva skaidrs, ka tā viņu izslēgs no biedru rindām balsu pirkšanas skandālu dēļ. Arī pārējie iespējamie noteikumu pārkāpēji komentārus sniegt atteicās. Atsevišķi deputāti – Ilze Viņķele un Lolita Čigāne, kuri jau daudzkārt kritizējuši kolēģu bezatbildīgo rīcību, tagad gan aicina aizdomāties arī par to, vai KNAB rīkojies objektīvi.

KNAB bažas noraida, jo birojam neesot bijis izvēles – likums paredz, ka tiklīdz izpildās nosacījums par 100 minimālo mēnešalgu pārsniegšanu, partijai finansējums ir jāatņem.

Lasi vēl