Daļa iedzīvotāju nav zinājuši, ka piektdien nevar nobalsot ārpus saviem vēlēšanu iecirkņiem

Pievienot komentāru

Piektdien, 24. maijā, turpinājās klapatas ar balsošanu iepriekš Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

Lai arī ceturtdien pēc problēmām datu apmaiņas sistēmā Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) paziņoja, ka piektdien vēlētāji varēs balsot tikai tajā iecirknī, kur ir reģistrēti, daudzus šī informācija tā arī nesasniedza. Līdz ar to, ierodoties iecirknī, daudzi tika atraidīti un ne viens vien atzina, ka tas viņiem nozīmēs nepiedalīšanos vēlēšanās. Uz vakara pusi gan CVK sistēmas atdzīvojās un atjaunota iespēja vēlētājiem balsot jebkurā iecirknī.

Lai arī bija paredzēts, ka visās trīs iepriekš balsošanas dienās iedzīvotāji savu balsi varēs atdot jebkurā vēlēšanu iecirknī valstī, tomēr, uzkaroties CVK tiešsaistes datu apmaiņas sistēmai, ceturtdien vakarā tika paziņots, ka piektdien šādas iespējas vairs nebūs, – balsot var tikai tajā iecirknī, kur cilvēks reģistrēts. Tomēr šī informācija tik īsā laikā daudzus iedzīvotājus tā arī nesasniedza un daudzi nesekmīgi centās nobalsot sev tuvākajos iecirkņos. Arī iecirknī, kas ierīkos Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas telpās, tādu netrūka, un darbiniecēm nācās vēlētājus aizraidīt prom.

“Principā visiem bija tas, ka viņi neaizies uz savu iecirkni, jo tie konkrētie cilvēki minēja, ka viņu iecirkņi ir prom no Rīgas, kaut kur laukos, un ka viņi netiks ne šodien, ne rīt,” skaidro 3. iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Daina Gulbiņa.

TV3 Ziņām cilvēki norādīja, ka izjūt haosu vēlēšanu sistēmā – daži nebija dzirdējuši jaunumus, ka piektdien var balsot tikai reģistrētajā iecirknī, citi – bija, tomēr gribēja pārliecināties, vai atkal kaut kas nav mainījies.

“Diemžēl laiks spiež, un es nevaru savā, esmu deklarējies Juglā, man tur ir iecirknis, bet diemžēl man ir jābrauc uz laukiem un man nesanāk nobalsot Juglā. Tā ka žēl, ka sistēmā ir nepilnības un nevar nobalsot,” tā atzina vēlētājs Jānis.

Savukārt vēl kāds vēlētājs Olafs atzina: “Es zinu, kurš ir mans iecirknis, bet es vienkārši nolēmu paskatīties, vai tagad varbūt var, jo ir tukšāks, neviena nav, nolēmu ieskriet paskatīties. Es esmu Rīgā, es varu mierīgi arī nobalsot tur, kur ir mans vēlēšanu iecirknis, bet foršāk būtu tagad nobalsot, jo rīt būs rindas lielākas.” Tāpat viņš TV3 Ziņām norādīja, ka “balss neaizies vējā”, jo dosies balsot sestdien.

Savukārt tiem, kuri iepriekš balsot devās uz iecirkni, kur reģistrēti, to izdevās izdarīt īsā laikā, bez aizķeršanās.

“Es laicīgi zināju, kurš ir mans iecirknis, blakus deklarētajai dzīvesvietai, un man nebija problēmu atnākt,” pastāstīja vēlētājs Egīls.

Piektdien uz iecirkni vēlēt bija atnācis arī turks Engins, kurš Latvijā dzīvo 13 gadus un nesen ieguvis Latvijas pilsonību.

“Nav rindas, domāju, ka būs rindas, bet rindas nav, tad viss kārtībā! Tā ir mūsu nākotne, tā ir Latvijas nākotne Eiropas Parlamentā, tur ir daudz mums intereses droši vien,” TV3 Ziņām pauda.

Citi bija atnākuši novēlēt, taču vilšanos par visu vēlēšanu procesu neslēpa.

Iecirkņa vadītāja stāsta, ka šīs dienas CVK datu apmaiņas sistēmas problēmu dēļ nav bijušas vieglas, jo daudzi vēlētāji bijuši dusmīgi, asi reaģējuši un kritika birusi pār darbinieku galvām.

“Viņi jau negāja pa taisno uz CVK, bet šeit uz vietas pateica, ko viņi par to domā. Un tie bijām mēs, kas to uzklausīja. Skaidrojām un atbildējām uz jautājumiem, bet informēšana ir laba lieta, bet tas jau nemazina to nepatiku pret šo procesu,” bilst Gulbiņa.

Īstā EP vēlēšanu diena būs sestdien, kad arī balsot varēs tikai tajos iecirkņos, kuros vēlētāji ir reģistrēti. Un to izdarīt varēs no plkst. 7.00 līdz plkst. 20.00.