Covid-19 krīze: opozīcijai daudz pārmetumu par valdības rīcību

1 komentārs

Kāpēc mediķiem nav piešķirtas piemaksas solītajā apmērā, kāpēc visi sākumskolēni nesaņem brīvpusdienas un kāpēc visiem repatriācijas reisu pasažieriem netiek veiktas analīzes? Saeimas opozīcijai ir daudz pārmetumu par valdības rīcību krīzes laikā. Kritika izskanēja, debatējot par valdības lēmumu pagarināt ārkārtas situāciju.

Pirms balsojuma, ar kuru Saeima apstiprināja valdības lēmumu ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 12. maijam, deputāti izvērsa plašas debates, kurām līdzi ļauts sekot tikai attālināti.

Opozīcijas uzmanība bija pievērsta mediķu sašutumam, ka solīto 50% vietā piešķirta 5% piemaksa, par ko liecina, piemēram, neatliekamās palīdzības ārsta Roberta Fūrmaņa ieraksts sociālajos tīklos.

“Valsts manu darbu paaugstinātas slodzes un riska apstākļos Covid-19 pandēmijas laikā ir novērtējusi ar 0,50 eiro/h “pirms nodokļu nomaksas. Tas ir arī viss, ko gribēju jums pateikt. Paldies par uzmanību,” rakstīja Fūrmanis.

Saeimas deputāte Linda Liepiņa pauda: “Šobrīd mēs esam nonākuši pie tā, ka ir 5 līdz 50% ārstiem. Ir jūtama ļoti liela neapmierinātība, un es gribu dzirdēt tiešām, Viņķeles kundze, Jūsu viedokli, vai jums tas šķiet taisnīgi?”

Savukārt Saeimas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”) norādīja: “Pamatā tas viss turas nevis uz jūsu rīcību, bet gan uz mediķu pašaizliedzīgo darbu, kurus jūs izmantojat kā dzimtcilvēkus, un vienkārši dzeniet klaušās, lai sev varētu kārt medaļas pie krūtīm, bet par viņiem nespējat parūpēties.”

Kā skaidro veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”), piemaksas tiek piešķirtas, individuāli vērtējot katra mediķa darbu. “Tās ir atkarīgas no cilvēka darba intensitātes un no tā, vai viņš ir iesaistīts šajā epidēmijas apkarošanā,” norāda Viņķele.

Ministrei nācās arī skaidroties, ka Covid-19 analīzes obligāti tiek veiktas tikai tiem repatriācijas reisu pasažieriem, kuriem ir saaukstēšanās simptomi, jo tāds ir epidemiologu ieteikums, ko opozīcija uzskata par aplamu. “Daudz ir darīts, un tikai viena nepareiza rīcība var sabojāt visu iepriekšējo darbību rezultātus,” debatēs teica Saeimas deputāts Igors Pimenovs (“Saskaņa”).

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!

Savukārt Viņķele norādīja: “Es ļoti, ļoti aicinātu mums pašiem nedemonizēt šos mūsu tautiešus, kuri atgriežas Latvijā. Mēs runājam par viņiem kā par spitālīgiem, par tādiem, kuri ar savu rīcību mērķtiecīgi ierodas Latvijā apdraudēt mūs visus pārējos.”

Sēdē neiztika arī bez personīgiem pārmetumiem. “Jāatļauj, jāatjauno saņemt medicīnas pakalpojumus visiem citiem pacientiem ar citām veselības problēmām, un šie pacienti ir vienkārši jātestē arī attiecīgi uz šo vīrusu, ko veselības ministre nedara,” pauda Saeimas deputāts Aldis Gobzems.

Uz ko Viņķele atbildēja: “Šim kolēģim es teikšu tā, kurš nezin kāpēc vēlas, lai veselības ministre testē cilvēkus. Izņēmuma kārtā jūs es varētu notestēt, ar lielu varbūtību apdraudot Jūsu veselību. Bet, ja jums ir akurāt tāda vajadzība, es pat pieļauju, ka man tas zināmu prieku sagādātu.”

Pēc gandrīz stundu ilgajām debatēm lēmumus pagarināt ārkārtējo situāciju tika apstiprināts ar pārliecinošu balsu vairākumu.