Covid-19 krīze: opozīcija kritiska par piedāvājumu regulējumam pēc 9. jūnija

Pievienot komentāru

Saeimā pirmdien sāka vērtēt piedāvāto regulējumu, kas būtu spēkā pēc ārkārtējās situācijas beigām. Saglabāts gan vairums atbalsta instrumentu, gan valdības pilnvaru. Opozīcija ar piedāvājumu gan nav mierā.

Līdz ar Ministru kabineta pagājušās nedēļas lēmumiem faktiski nolemts, ka Latvija 9. jūnijā izies no ārkārtējās situācijas, tomēr, lai saglabātu atbalstu pasākumus tautsaimniecībai, kā arī valdība atkarībā no epidemioloģiskās situācijas varētu strauji reaģēt uz attiecībā uz kādiem ierobežojumiem, uz Saeimu tiek virzīti jauni likumi.

Likumprojektu, kas pamatā attiecas uz valdības atbalstu, šodien skatīja Saeimas Budžeta komisijā. Palīdzības instrumentu klāsts lielā mērā arī pēc ārkārtējās situācijas saglabāsies, piemēram, nodokļu samaksas atlikšana un “Altum” kredīti un garantijas. Izņēmums ir dīkstāves pabalsti, kas beigsies 30. jūnijā. Vienlaikus valdībai būs lielas pilnvaras arī ārpus ārkārtējās situācijas rīkoties ar valsts finansēm.

“Eiropas Savienība ir bijusi ļoti dāsna ar šo izņēmuma klauzulu un pateikusi, ka tik, cik dalībvalstis uzskata par nepieciešamu ieguldīt ekonomikas atjaunošanā, tik arī varat darīt,” norāda FM Fiskālās politikas departamenta direktors Nils Sakss.

Ar jauno likumprojektu mierā gan nebija opozīciju pārstāvošie komisijas deputāti.

“Principā nav neviena jauna atbalsta mehānisma. Arī dīkstāves pabalsts beigsies. Nav skaidrs, kas notiks pēc 30. jūnija. Vai mēs tiešām pieņemam, ka viss būs kārtībā un uzņēmējiem dīkstāves vairs nebūs? Diez vai,” uzskata Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ar koalīcijas balsīm likumprojektu gan nolemts virzīt konceptuālai atbalstīšanai Saeimā. Komisijas vadītājs pēc tās, komentējot opozīcijas bažas, bija visai lakonisks.

“Ja es būtu opozīcijā, man arī būtu iebildumi,” norādīja Saeimas budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP).

Viņš uzsver, ka laiks ir nauda, tāpēc valdībai vajag iespējas nekavēties ar lēmumiem. Arī attiecībā uz atbalstu uzņēmējiem pēc dīkstāvēs pabalstiem bumba esot valdības laukuma pusē. Bondars gan par labāko risinājumu saskata kredītresursu pieejamību, nevis, piemēram, subsidētas darbavietas.

Paredzams, ka otrajā lasījumā šodien atbalstītais likumprojekts tiks pilnveidots. Opozīcija, sagaidāms, iesniegs arī savus priekšlikumus.