Cittautieši Latvijā ieklausās Ušakovā, Putinā un pareizticīgo baznīcā

2 komentāri
Cittautieši Latvijā ieklausās Ušakovā, Putinā un pareizticīgo baznīcā
(Foto: LETA)

Pavasarī Krievija Latvijas pierobežā slepus zondēja mūsu iedzīvotāju noskaņojumu. Tas radīja satraukumu valsts vadītājos. Līdzīgas socioloģiskās aptaujas Krievija rīkoja Ukrainā pirms referenduma par Krimas aneksiju, lai noskaidrotu, cik plašs atbalsts būtu Krievijas sāktajai kampaņai.  Lai saprastu, ko domā cittautieši, valdība pasūtīja savu pētījumu. Pēc iegūtajām atbildēm ir skaidri redzama Krievijas televīzijas ietekme.

Cilvēki tic Putinam un Krievijas politiķiem. Ir pārliecināti, ka Latvijas vara apdraud krievu valodu un kultūru. Šādi vairāk domā cittautieši, kuri ikdienā runā krieviski, dzīvo Rīgā un Latgalē.

Krietni vairāk nekā puse cittautiešu ar patīkamām atmiņām atceras, cik labi bija dzīvot Padomju Savienībā un ceturtā daļa cittautiešu būtu arī šodien gatavi balsot par PSRS atjaunošanu. Ap 20-30% aptaujāto atbalstītu Latvijas iestāšanos Eirāzijas Savienībā vai arī Krievijas sastāvā. Piektdaļa starp šādu atbildi sniegušajiem ir bijuši cittautieši, kuri ieguvuši Latvijas pilsonību.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība) skaidro: ”Es varu pateikt tikai vienu – kad pacēlās jautājums par otru valsts valodu – balsojums diezgan viennozīmīgi parādīja, ka tas Latvijā nav iespējams. Tādēļ – pat ja tāds jautājums dienaskārtībā parādītos, tad referenduma ceļā, tiesiskā ceļā tas vienkārši nav iespējams. Nožēloju šādu situāciju. Nožēloju, ka ir cilvēki, kas var pateikt, ka jūtas vairāk piederīgi, tajā pašā laikā uzturēšanās mūsu valstī nevienam nav piespiedu kārtā un, ja personas jūtas nepiederīgas šai valstij, tad visi ceļi ir brīvi.”

Aptaujas rezultātā noskaidrots:

Neatbalsta ukraiņus un tic Krievijas medijiem

Ukrainas un Krievijas konfliktā vairums cittautiešu atbalsta Krieviju. Ukraiņus – tikai 15%. Pārliecinoši vairākums uzskata, ka Krievijas mediji par notikumiem Ukrainā runā patiesību.

Nekarotu par Latviju

Pilnībā pārliecināti, ka bruņota konflikta gadījumā viņi ir gatavi doties aizstāvēt Latviju ar ieročiem rokās ir vien 7% cittautiešu. Piektā daļa piekrīt, ka drīzāk tā rīkotos, bet vairāk kā puse to nedarītu vai savu atbildi neatklāja.

Nekā Personīga: Bet jūsuprāt tomēr tie 7% – tas nav pārāk mazs lielums, kas neliek satraukties par to, vai ir cilvēki, kas gatavi iet karot par dzimteni?
Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un zemnieku savienība): Es saku – tā ir socioloģija un tā ir jāvērtē pa dažādām iedzīvotāju vecuma grupām. Un tad var tikai noteikt to patieso… Jo ir dažādi vecumi un visdrīzāk tā vecuma grupa, kas ir šie cilvēki, kas ir gatavi ieroci turēt rokās, ka tas procents ir krietni lielāks.

Fašisma atdzimšana nav problēma

Krievijas mediju tiražētie apgalvojumi, ka Latvijā atdzimst fašisms, sasniedzis 36% cittautiešu. Pusei šis temats nešķiet problēma.

Pret NATO, ASV un Rietumu sankcijām pret Krieviju

Galvenais ”ļaunuma iemiesojums” ir ASV un NATO. Tas atbilst arī jaunajai Krievijas militārajai doktrīnai. Vairāk nekā puse aptaujāto cittautiešu (54%) ir pret ASV un NATO (52%). Vel vairāk – 66% cittautiešu ir pret NATO karaspēka izvietošanu Latvijā. Cittautieši iestājas pret Rietumu ieviestajām sankcijām. Tikai 16% atbalsta ierobežojumus, kas uzlikti Krievijas amatpersonām. Kopējās sankcijas pret Krievijas tautsaimniecību atbalsta vēl mazāk – tikai 10% cittautiešu.

Nekā personīga: Krievvalodīgie iedzīvotāji. Viņi ir vairāk lojāli Latvijai vai Krievijai?
Daugavpils iedzīvotāja Tekla: Krievijai.
NP: Kāpēc jūs tā domājat?
Daugavpils iedzīvotāja Tekla: Tāpēc, ka man ir kaimiņi. Visu laiku – tur ir labi un Latvijā ir slikti un tas mani ļoti kaitina. Saņem Krievijas pensiju un Latvijas pensiju un vēl slikti. Vot tā!

”Tas protams, nav labs signāls. Es šobrīd nevaru komentēt konkrēto aptauju detaļās, bet jebkurā gadījumā ja mēs skatāmies kādā veidā vienu otru reizi mūsu pašu attieksme pret to vai citu norisi valstī ir ar tādu pietiekami lielu negāciju, tad ir pilnīgi skaidrs, ka tas darbs, ko parasti sauc par valstisko audzināšanu viņš ir nepietiekams un ir jāstrādā,” norāda Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Vienotība).

Ieklausās Ušakovā, Putinā, pareizticīgo baznīcā. Populāra arī Sudraba

Cittutiešiem arī prasīts izteikt attieksmi pret Latvijas un citu valstu amatpersonu darbu. Starp viņiem neparādās, piemēram Krievijas medijos plaši popularizētais Aleksandrs Gapoņenko vai Tatjana Ždanoka.
Aptauja uzrāda citus līderus, kurus cittautieši nodēvējuši arī par savām autoritātēm, kuru viedoklī viņi gatavi ieklausīties. Pārliecinoši pirmajā vietā ir Nils Ušakovs (88%). Viņam seko Vladimirs Putins (71%), Latvijas pareizticīgās baznīcas metropolīts Aleksandrs un arī Viskrievijas patriarhs Kirils (68%), saskaņietis Andrejs Mamikins (66%), Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko (64%), Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš (60%) un Ingūna Sudraba (58%).

Nepatīk Obama, Āboltiņa un Žirinovskis

Cittautiešiem visvairāk nepatīk ASV līderis Baraks Obama. Viņam seko Solvita Āboltiņa (56%), Vladimirs Žirinovskis (55%), Vaira Vīķe Freiberga (47%), Valdis Dombrovskis (46%) un Vladimirs Lindermans (46%).

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Vienotība) norāda: ”Protams, ka atsevišķas tendences, kuras ir satraucošas, par kurām kabinets runā, arī klausās un strādā kopā ar attiecīgajām iestādēm, bet tai pašā laikā mēs redzam, ka ir ļoti dažāda attieksme un nav tik viennozīmīga attiecībā uz to pašu Krievijas rīcību Ukrainā vai Krimā.

2 komentāri