Ceturtdien notiks trīs Rīgas vēlēšanu iecirkņu balsu pārskaitīšana

Pievienot komentāru
Ceturtdien notiks trīs Rīgas vēlēšanu iecirkņu balsu pārskaitīšana
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Rīgas vēlēšanu komisija ceturtdienas vakarā sanāks uz sēdi, lai atvērtu tās vēlēšanu aploksnes, kuras pēc domes ārkārtas vēlēšanām bija atzītas par nederīgām.

Balsu skaitīšanas process būs atklāts un notiks Kongresu namā. Tiek pieļauts, ka jaunās balsis varētu nedaudz mainīt domē iekļuvušo deputātu sastāvu.

Otrdien vēlu vakarā Rīgas vēlēšanu komisija sanāca uz sēdi, lai izlemtu – kad un kā īstenot tiesas uzlikto pienākumu – veikt trīs vēlēšanu iecirkņu balsu pārskaitīšanu. Aplokšņu atvēršanu nolemts organizēt ceturtdienas vakarā, īsi pirms plkst.18.00.

“To veiks iecirkņu komisijas locekļi ar priekšsēdētāja sekretāru priekšgalā. Tā procedūra neatšķirsies no parastās balsu skaitīšanas, kas notika iecirknī,” skaidro Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins.

Kopumā atvērta tiks 661 aploksne un tajās atrodamās rīdzinieku balsis pievienos kopējiem vēlēšanu rezultātiem.

Pēc balsu pārskaitīšanas būs jāpieņem lēmums arī par jauno rezultātu apstiprināšanu. Kad tas tiks izdarīts, Rīgas vēlēšanu komisijai būs vismaz 10 dienas, lai uz pirmo sēdi sasauktu arī jaunievēlētos deputātus.

“Ne ātrāk par 10 dienām un ne vēlāk par 20 dienām pēc šo rezultātu apstiprināšanas Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā jāsasauc deputātus uz pirmo domes sēdi. Tas varētu būt provizoriski tātad, ne ātrāk par 29.septembri un ne vēlāk par 8.oktobri,” skaidro…

Viena no tiesas noraidītajām sūdzībām bija no diviem partijas “Saskaņa” deputātiem. Viņi iecirkņos, kur konstatēti pārkāpumi, aicināja rīkot jaunas vēlēšanas. Lai gan neesot skaidrs, kādēļ viņu prasība noraidīta, arī balsu pārskaitīšana politiķiem esot pieņemama.

“Lielā mērā mēs esam apmierināti, es ar savu kolēģi, jo mūsu iesnieguma galvenais mērķis bija atgriezt vēlētāju balsis atkal balsošanas procesā, tāpēc, ka viņus izmeta no tā procesa citu vainas dēļ,” norāda Rīgas domē neievēlētais deputāts no partijas “Saskaņa” Vladimirs Frolovs.

Tikmēr partija “Alternative”, kas rosināja rīkot jaunas vēlēšanas visā Rīgā, uzskata, ka tiesa nav ņēmusi vērā to vēlētāju tiesības, kuri iecirkņu darbinieku vainas dēļ nevarēja nobalsot mājās. Abu politisko spēku pārstāvji arī neizslēdz iespēju, ka notikušais bijusi ļaunprātība.

“No Latvijas neatkarības brīža tas ir pirmais tāds masveida gadījums, kas ir konstatēts Latvijā. Ņemot vērā to, kas notiek pie kaimiņvalstīm, tās prezidenta vēlēšanas, tas uzgrūž uz zināmām aizdomām un neveicina uzticību vēlēšanu komisijai, tas ir ļoti aizdomīgi,” saka Rīgas domē neievēlētās partijas “Alternative” valdes loceklis Aleksejs Rosļikovs.

Savukārt Frolovs norāda: “Mēs neesam pārliecināti par to, ka pie šiem vēlēšanu biļeteniem nebija iespējams piekļūt. Ne par velti drošības dienests ierosināja arī kriminālprocesu, lai noskaidrotu visus apstākļus.”

Balsu pārskaitīšanas process būs atklāts un tajā varēs piedalīties gan mediji, gan novērotāji no visiem vēlēšanas startējušajiem politiskajiem spēkiem.