Komentāri

Saeima sākusi diskutēt par to, vai tiks dubultots valsts finansējums partijām. Konceptuālu “jā” šodien teica Budžeta komisija, lai gan iecere tiek vērtēta pretrunīgi. Priekšlikuma autors ir Valsts prezidents. Viņš uzskata, ka, mazinot partiju finansiālo atkarību no ziedotājiem, tiks vairota sabiedrības uzticība politiķiem.

Valsts finansējuma palielināšana partijām ir viens no astoņiem Valsts prezidenta ierosinājumiem, kā stiprināt partijas un vairot sabiedrības uzticību. To sagatavojusi ekspertu grupa, kuras pārstāvjus šodien uzklausīja Budžeta komisijas deputāti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Konstitucionālo tiesību eksperts, LU docents Jānis Pleps

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Pieaugot partiju finansējumam no valsts budžeta, samazinās nepieciešamība meklēt privātos ziedojumus, un tādā veidā tiek pausts viedoklis arīdzan, ka tas uzlabo finanšu plūsmas caurskatāmību, padara skaidrāku lēmumu pieņemšanu un kopumā varētu veicināt vai sekmēt šo te uzticības pieaugumu partijām.

Tieši cik lielā apmērā palielināt valsts finansējumu, prezidents atstājis deputātu ziņā. Patlaban partijas, par kurām Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā divi procenti vēlētāju, gadā saņem 71 centu par katru iegūto balsi. Koalīcijas partijas vienojušās, ka to varētu dubultot.

Atsevišķu deputātu vērtējumā, valsts finansējumam jābūt vēl dāsnākam un vienlaikus jāierobežo partiju iespējas saņemt ziedojumus. Tas ļautu mazināt šauru interešu grupu naudas ietekmi politikā, uzskata opozīcijas deputāts Mārtiņš Bondars.

Latvijas Reģionu apvienības deputāts Mārtiņš Bondars

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Labāk tad nonākam pie tādas situācijas, kur mēs sasniedzam mērķi, pie tādas summas, nevis nogriezīsim to astīti tam sunim tagad nu tā mazliet, ja, un cerēsim, ka suns izskatīsies smuki. Nu, varbūt tomēr labāk uzreiz un lai ir smuki.

Līdzīgs redzējums ir arī Budžeta komisijas vadītājam Kārlim Šadurskim. Viņaprāt, ir jāveicina iedzīvotāju iesaistīšanās partijās, lai tās varētu pārtikt no valsts budžeta un biedru naudas, nevis bagātiem sponsoriem.

Budžeta komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Tas būtu loģiski, ka es arī iestājos šajā partijā un kā biedrs maksāju šai savai vienīgajai partijai biedra naudu, kura ir limitēta ar kaut kādiem citiem normatīviem aktiem un tādā veidā atbalstu vienu politisko spēku, nevis, kā saka, diversificēju riskus, un, ja man ir ļoti daudz naudas, es samaksāju tam, tam un tam, un, lai kādu Saeimu ievēlētu, man vienmēr tajā būs, ar ko parunāt.

Tomēr pastāv arī gluži pretējs viedoklis, ka demokrātiskāk būtu ļaut partijas finansēt ziedotājiem, kuri to vēlas darīt brīvprātīgi, nevis visiem nodokļu maksātājiem piespiedu kārtā.

Par spīti pretrunīgajiem viedokļiem, Budžeta komisija konceptuāli atbalstīja valsts finansējuma palielināšanu partijām, bet pēc nākamajām parlamenta vēlēšanām. Lai izmaiņas stātos spēkā, tās vēl būs jāatbalsta, balsojot Saeimas sēdē.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl