“Brexit”: kas sagaidāms pēc 31. janvāra?

0 Komentāru
“Brexit”: kas sagaidāms pēc 31. janvāra?
AP / SCANPIX

Piektdien, 31. janvārī, ar pārejas periodu līdz gada beigām – 31. decembrim, sāksies Lielbritānijas oficiālā izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) jeb “Brexit”. Šajā laikā ES un Apvienotā Karaliste plāno vienoties par turpmāko attiecību modeli.

Apkopojot aktuālāko informāciju par to, kas mainīsies līdz ar 31. janvāri, portāls “Euronews” vēsta, – vairums ES un Lielbritānijas ierindas pilsoņu tūlītējas izmaiņas neizjutīs, pārejas periods nozīmēs maz redzamu izmaiņu ierastajā lietu kārtībā.

Kā iepriekš vēstīts, “Brexit” sekos pārejas posms, kas ilgs līdz 2020. gada 31. decembrim. Šajā periodā uz Lielbritāniju joprojām attieksies ES tiesību normas un abām pusēm būs jāpanāk vienošanās par jaunu tirdzniecības līgumu. Tāpat politiskajiem līderiem būs jāvienojas par muitas, ceļošanas un citiem regulējumiem ar ES un pārējo pasauli.

Tikmēr 11 mēnešu ilgais pārejas periods nodrošina, ka lielākie ar “Brexit” saistītie izaicinājumi – pārrobežu ceļošana, iedzīvotāju tiesības un imigrācija – paliek nemainīgi vismaz līdz šā gada 31. decembrim, vēsta “Euronews”.

Kas sagaidāms pēc 31. janvāra?

Lielbritānija vairs nevarēs piedalīties ES institūciju darbā un lēmumu pieņemšanas procesā. Apvienotā Karaliste oficiāli kļūs par “trešo valsti”, kas vairs neietilps Eiropas vienotā tirgus klubā, kuru turpmāk veidos tikai 27 valstis. Jāpiebilst, ka pārejas periodā Lielbritānija turpinās arī iemaksas ES budžetā.

Kā iepriekš vēstīts, Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons aizvadītājā piektdienā parakstīja vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no ES. Vienošanās nodota ratificēšanai Eiropas Parlamentam (EP), kur attiecīgs balsojums paredzēts 29. janvārī. Pēc tam ceturtdien, 30. janvārī, vienošanos vēl jāapstiprina ES dalībvalstu līderiem. Paredzēts, ka tas notiks rakstveidā.

Pēc vienošanās galīgās ratifikācijas Lielbritānija 31. janvāra pusnaktī varēs beidzot pamest ES, kuras sastāvā tā aizvadījusi pusgadsimtu.

Lasi vēl Ekskluzīvi no Strasbūras: joprojām daudz neskaidrību par turpmākajām ES un Lielbritānijas attiecībām pēc ”Brexit”

Kā ziņo “Euronews”, pēc 31. janvāra Lielbritānijas valdībā darbu beigs “Brexit” departaments, tā vietā darbu sāks darba grupa, kas pārraudzīs sarunas par tirdzniecības darījumu partnerību ar ES un citām pasaules valstīm.

Lielbritānijas pilsoņu pases nenodrošinās ES pilsonību

Neatkarīgi no tā, ka “Brexit” pārejas periodā ceļošanas iespējas Eiropas Savienībā Lielbritānijas pilsoņiem paliks nemainīgas, no 31. janvāra Lielbritānijas pilsoņu pases vairs nenodrošinās ES pilsonību.

Kā iepriekš vēstīts, jau pērnā gada aprīlī Lielbritānijā sāka izdot pases bez vārdiem ”Eiropas Savienība” uz to vāciņiem. Savukārt šā gada sākumā Lielbritānijā sāka izdot pases ar ziliem vāciņiem, kas līdzinās pasēm pirms Lielbritānijas iestāšanās ES.

Paredzēts, ka līdz 2020. gada vidum visas Lielbritānijas pases būs zilā krāsā, aizstājot līdzšinējo bordo krāsu.

Legālas uzturēšanās statuss

Šobrīd Lielbritānijā dzīvo aptuveni trīs miljoni ES pilsoņu, savukārt aptuveni miljons Lielbritānijas pilsoņu dzīvo kādā no ES dalībvalstīm.

Pārejas periodā līdz 31. decembrim šie cilvēki krasas izmaiņas savā ikdienā nepiedzīvos. Pēcāk gan paredzēts, ka stāsies spēkā jauna vienošanās, kas aizsargās ES pilsoņu tiesības Lielbritānijā un pretēji – ES dalībvalstīs dzīvojošo Lielbritānijas pilsoņu tiesības.

Lai pēc “Brexit” turpinātu likumīgi uzturēties Lielbritānijā, ES pilsoņiem līdz 2021. gada 30. jūnijam jāpiesakās “settled status” vai “pre-settled” statusam.

Kā Latvijas pilsoņiem Lielbritānijā iespējams gatavoties “Brexit”? Lasi šeit! 

Iepriekš jau vēstīts, ka šomēnes, kad sagaidāma Lielbritānijas formālā izstāšanās no ES, desmitiem tūkstoši Latvijas valstspiederīgo emigrācijā joprojām nav reģistrējušies ne pastāvīgā iedzīvotāja, ne pagaidu statusam. Daļai tautiešu šā iemesla dēļ Lielbritānijā jau radušās nopietnas sadzīviskas problēmas. 

Kas paliks nemainīgs pēc 31. janvāra?

Lielbritānijas un ES ierindas pilsoņiem “Brexit” pārejas periods nozīmēs maz redzamu izmaiņu ierastajā lietu kārtībā. Piemēram, līdz 31. decembrim paliek spēkā tādas ES priekšrocības kā pārvietošanās brīvība, mobilo tālruņu viesabonēšanas cenu griesti, prāmju ostās vai lidostās izmaiņas nav gaidāmas, arī veselības aprūpes pieejamība paliek nemainīga, norāda “Euronews”.

Lasi vēl Kur Eiropai virzīties pēc “Brexit”: Eiropas Parlaments iezīmē nākotnes scenārijus Eiropai

0 Komentāru