“Brexit” iestāšanos mājas ballītēs atzīmē arī latvieši Anglijā

6 komentāri

Ne ar tādu vērienu un ne ar tādām sajūtām kā britiem, bet arī daļa Lielbritānijā dzīvojošie latvieši vakarnakt sagaidīja “Brexit” mājās ballītēs.

Anglijas pilsētas Regbijas pievārtē uz “Brexit” mājas ballīti ieradās latviešu emigranti – dzīvo te vairākus gadus, nesen ieradušies, ir gan uzņēmēji, gan dažādu kvalifikāciju darbinieki.

Tika gatavots mielasts, veidoti “Brexit” karodziņi. Tie gan esot tikai vispārīgas tematiskās atmosfēras radīšanai, jo patiesībā mūsu emigranti neatbalsta Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Mūsu emigrantiem ir bažas, kā viņi personīgi izjutīs “Brexit” sekas, kad būs beidzies pārejas periods, un briti dominēs ar saviem noteikumiem.

“Pašreiz ikdienā tas mani neietekmēs, bet es domāju, ka tas mani varētu ietekmēt pēc gada, atkarībā, kā virzīsies visa līgumu slēgšana ar Eiropu – tie ir pensiju jautājumi, tās ir cenas, vai uzņēmēji nepārcels savus uzņēmumus uz citām valstīm,” saka Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotāja Dzintra Vizbule.

Gaidot “Brexit” stundu, izskanēja arī viedoklis – esot vajadzīgs veids, kā emigranti informētu Latvijas Ārlietu ministriju par savām bažām, un lai šīs tautiešu intereses Latvija pārstāvētu pie saruna galda starp ES un Lielbritāniju.

“Tas mani ietekmēs būtiski tik, cik man ir saistības ar Latviju – naudas sūtījumi. Preču ievešana tiks pakļauta muitai un nodokļiem, kas būtiski sadārdzinās palīdzēšanu savai ģimenei Latvijā,” bilst Dzintra.

Savukārt celtniecībā strādājošais Dāvids Zīle pieļauj, ka tagad pēc “Brexit” daļa angļu varētu vēl vairāk vērst naida runu vai nepatīkamas piezīmes.

“Es pats savā darbā esmu to izjutis. Darbā runājām par “Brexit” un anglis man teica – jūs imigranti esat visu valsti izjaukuši, atņēmuši darbu, bet nu diez vai viņi bez mums te kaut ko izdarītu,” stāsta Dāvis.

Latviešiem Anglijā gan smieklus uzdzenot, ar kādu vērienu briti sagaida “Brexit”.

“Sajūtas ir diezgan nesaprotamas, jo es nezinu, vai šie svētki ir man, ja es neesmu brits,” norāda Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotāja Vaira Buka.

Pulksteni nositot 23.00 Lielbritānija izstājās no ES. Līdz ar “Brexit” iestāšanos, ieradās arī mājas ballītes pēdējais viesis – Andrejs, kurš ballītē ir vienīgais ar uzskatu – Lielbritānija rīkojusies pareizi. Ja būs straujš ekonomikas uzrāviens un nepiepildīsies pesimistiskās prognozes, varot sagaidīt, ka citas dalībvalstis arī sāktu apsvērt iespēju izstāties no ES.

“Piecu gadu laikā šis “Brexit” – nu,mēs visi zinām, kas ir atombumbas sprādziens. Es domāju, ka šī valsts šo sprādziena vilni aplaidīs apkārt visai pasaulei,” saka Anglijas pilsētas Regbijas iedzīvotājs Andrejs Burmeistars.

Tāpat Andrejs ir pārliecināts, ka darbaspēka brīva kustība līdz šim ir nodarījusi daudz slikta Lielbritānijas sociālajai sistēmai ar parazitēšanu uz pabalstiem un ka nav kontrolētas cilvēku profesionālās spējas.

“Kādi cilvēki šeit brauc, tas vienkārši vairs nav pieļaujams. Tas skaits pārsniedz normas. Ar “Brexit” notiks tautas filtrācija – izpūšam pelavas, un paliek tikai graudi, labākie graudi,” bilst Andrejs.

Savukārt būvuzņēmējs Anglijā Viktors Donskojs uzsver – pirmie, kas nožēlos un sūdzēsies par “Brexit”, būs biznesa vide. Britu strādnieki nestrādās par zemajām stundas likmēm. “Ja apturēs cilvēku plūsmu uz Angliju, viņiem nāksies palielināt maksu par darbu. Celtniecības nozare tamdēļ zaudēs naudu. Tāpēc, ka līdz šim brīdim par ļoti, ļoti zemām cenām eiropieši strādāja,” saka būvuzņēmējs.

Uzreiz pēc “Brexit” iestāšanās šajā mājas ballītē tiek izslēgts televizors. Esot jau apnikusi tā britu trimufiālā eiforija.

6 komentāri