Bez pielaides darbam ar valsts noslēpumu joprojām strādā trešdaļa ministru

5 komentāri

Lai arī pagājuši jau trīs mēneši kopš Krišjāņa Kariņa (JV) valdības apstiprināšanas, joprojām četri ministri nevar pilnvērtīgi pildīt amata pienākumus.

Visiem trim partijas “KPV LV” ministriem un vienam “Attīstībai/Par!” pārstāvim Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pagaidām neļauj zināt valsts noslēpumus. Premjers saka, ka līdz šim tas valdības darbam traucējis neesot.

Pielaižu jautājums ir aktuāls kopš jaunās Saeimas apstiprināšanas. Bažas, ka premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam (KPV LV) varētu neļaut strādāt ar valsts noslēpumu saturošu informāciju, bija viens no argumentiem oponentu rokās. Lai arī viņš uzrakstīja iesniegumu SAB,  pielaides iegūšana Gobzemam nav vairs aktuāla, jo viņš zaudējis visus amatus, kuros tā nepieciešama.

Tomēr tā ir aktuāla aptuveni 60 deputātiem un visiem ministru kabineta locekļiem, no kuriem četri pielaidi joprojām gaida.

Bez ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) pielaides nav labklājības ministrei Ramonai Petrāvičai (KPV LV) un iekšlietu ministram Sandim Girģenam (KPV LV). Pēdējam tāpēc liegts piedalīties Nacionālas drošības padomes sēdēs, un Kariņam viņa vietā bija jāparaksta 16. marta drošības pasākumi.

Padomes vadītājs, Valsts prezidents Raimonds Vējonis vairākkārt uzsvēris, ka bez pielaides ministri darboties nevarēs. Nemiro norāda, ka viņš un kolēģi anketu  ir aizpildījuši, taču uz interviju SAB saukti neesot.

Jāpiebilst, ka intervijas parasti neko labu neliecina, jo nozīmē, ka drošības iestādēm ir radušies jautājumi.

Nerunīgs par pielaides neesamību ir par pašvaldību lietām atbildīgais Juris Pūce (AP), kuram atšķirībā no kolēģiem pielaide savulaik ir bijusi, esot Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra amatā.

Jāpiebilst, ka pārējiem ministriem ar pielaidi, to atjaunošanas SAB bijusi vien formalitāte. Pēc SAB direktora Jāņa Maizīša teiktā, vidējais termiņš pārbaudes veikšanai ir divi mēneši. Tie jau ir pagājuši. SAB rakstiskā atbildē uzsver, ka informācija par to, cik daudzi deputāti un ministri pielaides saņēmuši un kuri to nesaņēma, sniegs tikai tad, kad būs pabeigta pārbaude par visiem prasītājiem.

Premjers gan apgalvo, ka viņu nesatrauc tas, ka no kāda kolēģa valdībā  būtu jāšķiras.

Jāpiebilst, ka pielaides atteikumu var pārsūdzēt ģenerālprokuroram. Ja tas nelīdz – arī tiesā.