“BBC” pēta: vai Latvijas iedzīvotāji tiešām vairāk lasa Hitleru nekā Hariju Poteru?

2 komentāri
“BBC” pēta: vai Latvijas iedzīvotāji tiešām vairāk lasa Hitleru nekā Hariju Poteru?
REUTERS / SCANPIX

Interneta vietnē “Baltnews”, kas tiek finansēta no Krievijas, publicēts raksts, kurā apgalvots, ka Latvijas iedzīvotāji vairāk lasa Ādolfa Hitlera grāmatu “Mana cīņa” nekā grāmatas par Hariju Poteru, vēsta britu raidorganizācija “BBC”, kas veikusi attiecīgā apgalvojuma izpēti.

Kā raidorganizācijai atklāj “Jāņa Rozes” grāmatnīcas pārstāve Ināra Beļinkaja, 2018. gadā nav pārdota neviena Ādolfa Hitlera grāmata “Mana cīņa”, vienlaikus grāmatnīcas pārstāve norādīja, ka grāmata pārdošanā nav pieejama. Vaicāta, kāds ir viņas viedoklis par izskanējušo, ka Hitlers Latvijā ir populārāks nekā Harijs Poters, Beļinkaja atbildēja: “Tās ir muļķības!”

Savukārt, apkopojot statistiku no visām Latvijā esošajām bibliotēkām, “BBC” noskaidroja, ka grāmata “Mana cīņa” trīs gadus laikā bibliotēkās ir pieprasīta 139 reizes. Savukārt Harija Potera grāmatas – 25 000 reizes.

“Baltnews” rakstā par grāmatu patēriņu Latvijā izmantota statistika no mājaslapas “ibook.lv”, kurā pārdod lietotas grāmatas. Kā norāda “BBC”, rakstā minēts, ka vietnē “ibook.lv” Hitlera grāmata ir viena no visapmeklētākajām.

“Tie ir apmeklējumi, tie nav reālie pirkumi. Interesanti, ka grāmatai “Mana cīņa” 70% klikšķu ir anonīmi. Ja salīdzinām ar Hariju Poteru – tur 70% klikšķu ir no reģistrētiem lietotājiem,” skaidro “ibook.lv” īpašniece Rita Riskova. Viņa norāda, ka anonīmie klikšķi varētu būt viltus klikšķi.

Tikmēr “Baltnews” galvenais redaktors Andrejs Starikovs “BBC” paskaidroja, ka medijs ir Krievijas Republikas informācijas aģentūras projekts. “Tas ir dabiski, ka oficiālais Krievijas vēstījums ir saskaņā ar mūsu,” saka Starikovs.

Vaicāts, kādēļ portāls nav publicējis rakstu par to, ka Harija Potera grāmatas Latvijā ir populārākas par Ādolfa Hitlera grāmatu, “Baltnews” galvenais redaktors atbildēja: “Tas nav aktuāli, tā nav pašreizējā politiskā dienaskārtība.”

“BBC” video: vai latvieši tiešām vairāk lasa Hitleru nekā Hariju Poteru?

2 komentāri