Balsu pārskaitīšanu trijos Rīgas vēlēšanu iecirkņos jāveic līdz ceturtdienai, – lēmusi CVK

Pievienot komentāru
Balsu pārskaitīšanu trijos Rīgas vēlēšanu iecirkņos jāveic līdz ceturtdienai, – lēmusi CVK
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Centrālā vēlēšanu komisija otrdien, 15. septembrī, nolēmusi, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu balsu pārskaitīšanu trīs Rīgas vēlēšanu iecirkņos jāveic līdz ceturtdienai, vēsta TV3 Ziņas.

Balsis jāpārskaita pēc tiesas lēmumiem, kuros atsevišķas partijas lūdza pārskaitīt Rīgas domes vēlēšanu balsis tajos iecirkņos, kuros iepriekš atklāja nederīgas vēlēšanu zīmes.

Centrālā vēlēšanu komisija otrdien, 15. septembrī, pēcpusdienā sanāca uz sēdi, lai spriestu par vēlēšanu biļetenu pārskaitīšanas organizēšanu. Galvenā diskusija, ka iepriekš par nederīgajām atzītās vairāk nekā 600 vēlēšanu zīmes būtu jāatver un jāpieskaita jau zināmajiem Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem.

“Mums nav jāgaida ne līdz ceturtdienai, ne piektdienai. Rīt pēc darba laika tiem vēlēšanu komisijas cilvēkiem ir iespēja sākt skaitīt. Jo tikai viņu vainas dēļ mēs šobrīd esam šajā procesā,” sēdē pauda Centrālās vēlēšanu komisijas loceklis Valdis Verers.

“Skaidrs, ka ir pieļautas kļūdas, bet vajag cilvēcīgi dot laiku sagatavoties. Pretējā gadījumā, ja tas viss atkal būs steigā, var gadīties atkal pieļaut citas kļūdas. Tomēr varbūt labāk būtu nedaudz sagatavoties,” atzina Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Pēc nelielas diskusijas komisija lēma, ka balsis jāpārskaita līdz ceturtdienai, 17. septembrim. Kā tieši tas notiks, Rīgas pilsētas vēlēšanu komisija lems jau 15. septembra vakarā. Paredzams, ka process notiks Rīgas Kongresu namā. Uz to attieksies visi tie paši noteikumi, kādi bija balsu skaitīšanai vēlēšanu dienā.

“No katra saraksta, kas ir iesnieguši kandidatūru Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, var būt līdz diviem pārstāvjiem, arī novērot šo procesu. Tā, lai tiešām būtu sabiedrībai skaidrs, pārskatāms, ka viss ir noticis atbilstoši likumam,” sacīja Bērziņa.

Lielas izmaiņas vēlēšanu rezultātos balsu pārskatīšana gan, visticamāk, neieviesīs.  Pēc CVK aprēķiniem, visticamāk, mandātu sadalījumam nevajadzētu mainīties. Savukārt to, vai kāds sadalījums starp deputātu kandidātiem kādos sarakstos neizmainās, ir grūtāk prognozēt nelielā nepieciešamo balsu skaita dēļ.

Biļeteni jāpārskaita atbilstoši tiesas lēmumam, ar ko tā daļēji apmierināja partiju apvienības “Jaunā saskaņa” sūdzību par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātiem. Tiesa 15. septembrī apmierināja arī līdzīgo Latvijas Krievu savienības pieteikumu.

Vēlēšanas tiesā apstrīdēja partija “Alternative” un atsevišķi “Saskaņas” deputāti. Viņu prasības, kas nozīmētu atkārtotas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, tiesa 15. septembrī noraidīja.