Balsi glabāšanā nodevis 30 371 pilsonis; Ko sagaidīt vēlēšanu dienā?

0 Komentāru
Balsi glabāšanā nodevis 30 371 pilsonis; Ko sagaidīt vēlēšanu dienā?
FOTO: LETA

Aizvadītajās trijās dienās jau bija iespēja nodot savu balsi glabāšanā un to ir izdarījis 30 371 pilsonis. Viņi vēl varēs rīt mainīt savu izvēli, ja būs pārdomājuši. Tikmēr kopējā balsotāju aktivitāte rīt varētu būt līdzīga iepriekšējām Saeimas vēlēšanām – tā liecina jaunākās aptaujas. 

Rīt vēlēšanās varētu piedalīties ap 60% vēlētāju, liecina ekspertu aplēses. Tāda aktivitāte būtu krietni lielāka nekā aizvadītajās Eiropas Parlamenta, bet līdzīga kā iepriekšējās 11. Saeimas vēlēšanās.

Eksperti nesaskata Latvijā problēmas ar pilsoņu līdzdalību vēlēšanās, bet drīzāk ar pasivitāti to starplaikā. Tikmēr kritiski vārdi tiek veltīti sistēmai, kas no potenciālo balsotāju vidus izslēgusi ap 20 000 vēlētājus, kuriem ir tikai ID karte un kuri nav izņēmuši vēlētāju apliecības. Šo cilvēku kopums varētu būt ļāvis kādam politiskajam spēkam pārvarēt 5 procentu robežu.

Šoreiz pirms vēlēšanām redzami divi veidi, kā pilsoņi tajās tiek aicināti piedalīties. Vieni spēlē uz pilsonisku pienākumu, bet citi – biedē ar neatkarības zaudēšanu. Ekspertu vērtējumā, abi veidi ir motivējoši, lai gan otrs šķiet mazāk tīkams.

Iespēju pirms vēlēšanām nodot balsi glabāšanā izmanto īpaša vēlētāju daļa, tādēļ pēc viņu aktivitātes nevar spriest par kopējo pilsoņu noskaņojumu. Kultūras pilī ”Ziemeļblāzma” šodien bijis kuriozs. Pilsonis nodevis balsi glabāšanā, bet nakts laikā pārdomājis un vēl pirms vēlēšanu dienas gribējis savu izvēli mainīt. Taujāts, vai šādā veidā neļaujam vēlētājiem būt neapzinīgiem, sociologs smejas.

Prognozes liecina, ka pārsteigumi ar pilsoņu aktivitāti vēlēšanu dienā nav gaidāmi. Tikmēr, vai tādu nebūs arī ar pašu izvēli, redzēsim vien rīt.

0 Komentāru