“Attīstībai/Par!” meklē Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu – uzrunāts arī Ijabs

1 komentārs
“Attīstībai/Par!” meklē Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu – uzrunāts arī Ijabs
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (AP) vadība pēc nākamnedēļ plānotās Pārstāvju sapulces sēdes pavēstīšot lēmumus, kas būšot saistīti ar “organizācijas nostiprināšanu”. Apvienības līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce vismaz pagaidām neapstiprina, ka par kandidēšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanās (EP) no AP saraksta varētu paziņot atpazīstamais politologs, Latvijas Universitātes asociētais profesors Ivars Ijabs.

Partiju apvienībā AP pašlaik vērtē Ijaba iespējamu kandidēšanu no politiskā spēka saraksta EP vēlēšanās, un par šo tēmu ar politologu notikušas arī neformālas sarunas. Konkrētākus lēmumus apvienība AP pieņems nākamnedēļ. To, ka Ijabs būs vai varētu būt AP kandidāts EP vēlēšanās, LNT Ziņām neoficiāli apstiprināja vairāki avoti politisko apvienību veidojošo partiju spicēs. To, ka politiskais spēks gatavo paziņojumu par savu EP vēlēšanu kandidātu 16. janvārī, LNT Ziņas noskaidroja arī no citiem avotiem.

Tikmēr Ijabs LNT Ziņām atzina, ka sarunas ar AP ir bijušas, un ”to būtu muļķīgi noliegt”. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka arī pirms citām vēlēšanām viņu uzrunājuši dažādi politiskie spēki. Līdz ar to pašlaik vēl ir pāragri prognozēt, kā beigsies neformālās diskusijas ar AP. Pagaidām ne viņš, ne AP kā organizācija nav teikusi ”ne jā, ne nē”, uzsvēra Ijabs.

Partiju apvienības formālās lēmējinstitūcijas par Ijaba kandidatūru vēl nav lēmušas. Viens avots izteicās, ka politiskajā spēkā attieksme nav viennozīmīga, tāpēc vēl būtu jāpagaida, kā Ijaba kandidēšanu apvienības sarakstā vērtēs attiecīgi ”Latvijas Attīstībai” valde, partijas ”Kustība ”Par!”” valde un partijas ”Izaugsme” valde. Šīs trīs partijas veido politisko apvienību ”Attīstībai/Par!”, kas šajās Saeimas vēlēšanās ieguva 13 vietas nacionālajā parlamentā.

Tikmēr AP līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce LNT Ziņām sacīja, ka ”neko nekomentēs”, proti, ne kaut ko apstiprinās, ne noliegs. Pēc atteikšanās jebko atspēkot vai vispār komentēt, Pūce sāka paust moralizējošu viedokli, norādot, ka informāciju par Ijabu publiskot būtu baumu portālu līmenis. Vienlaikus Pūce pastāstīja, ka nākamnedēļ notiks AP Pārstāvju sapulces sēde, kurā apvienība lems par ”šiem jautājumiem”. Lūgts precizēt, ko nozīmē ”šie jautājumi”, Pūce sacīja, ka lemšana paredzēta par to, ”kā nostiprināt organizāciju”.

EP vēlēšanas notiks pēc nepilna pusgada – 25. maijā. Latvijas vēlētāji EP ievēlēs astoņus deputātus no mūsu valsts. Politologs Ijabs agrāk intervijās nav izslēdzis iespēju kādu dienu iesaistīties politikā.

Papildus pasniedzēja darbam Latvijas Universitātē, Ijabs ir arī publicists izdevumā ”Rīgas Laiks” un interneta žurnālā ”Satori.lv”. Tāpat viņš bijis autors un līdzautors vairākām grāmatām par politikas teoriju un mūsdienu Latvijas aktuālo politiku, kā arī piedalījies atsevišķu valsts augstāko amatpersonu runu rakstīšanā. Piemēram, Ijabs ir līdzautors nesen kā iznākušajai grāmatai ”Varēt” par Solvitu Āboltiņu, savukārt 2017. gadā grāmatnīcās parādījās viņa sarakstītā ”Politikas teorija: pirmie soļi”. Pirms 13. Saeimas vēlēšanām kopā ar publicistu Mārci Bendiku Ijabs vadīja ”Latvijas Radio 2” raidījumu ”Vēlēšanu grābeklis”, kurā skaidroja politikas nianses plašai auditorijai saprotamā veidā un ar nelielu devu humora.

Ijabs nereti bijis arī dažāda līmeņa publisko diskusiju moderators. Turklāt viņš jau daudzus gadus veic publiskā intelektuāļa funkciju – nesaņemot par to nekādu samaksu, nepaguris komentē visdažādākos procesus un sociālpolitiskos notikumus. Politologs izpelnījies atpazīstamību saistībā ar saviem trāpīgajiem un asajiem vērtējumiem, turklāt viņš līdz šim gandrīz nekad nav atteicis intervijas, tāpēc pēdējo gadu laikā žurnālisti pēc dažādiem komentāriem pie Ijaba ir devušies neskaitāmas reizes.

Lai gan Ijabs ir politoloģijas doktors, sākotnēji viņa dzīvesgājums bija saistīts ar mūziku – absolvējis Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolu, bijis mežradznieks. Politologs Ijabs ir precējies un viņa ģimenē aug trīs bērni.

Šī nebūt nav pirmā reize, kad atpazīstams politologs pats iesaistās politiskajos procesos. Arī AP politiķis, bijušais eiroparlamentārietis un nākamais aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) savulaik bija politisko norišu komentētājs, bet vēlāk nodrošināja sev panākumiem bagātu karjeru politikā. Pabriks arī būs nākamais Latvijas aizsardzības ministrs.

1 komentārs