“Attīstībai/Par!”: Gobzems “pa sētas durvīm” plāno ievilkt valdībā “Saskaņu”

57 komentāri
“Attīstībai/Par!”: Gobzems “pa sētas durvīm” plāno ievilkt valdībā “Saskaņu”
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Partiju apvienība “Attīstībai/Par!” (AP) pārmet Ministru prezidenta amata kandidātam Aldim Gobzemam (KPV LV) saistību ar bijušo politiķi Aināru Šleseru un plānus “pa sētas durvīm” ievilkt valdībā partiju “Saskaņa”.

Kā aģentūru LETA informēja politiskā spēka pārstāve Laila Spaliņa, Valsts prezidenta nominētais Ministru prezidenta amata kandidāts Gobzems esot sapratis, ka AP nepieļaus viņa izlolotos plānus par “Saskaņas” ievilkšanu valdībā “pa sētās durvīm” un ka politiskais spēks kategoriski iebilst bezprecedenta slepenības un mediju ierobežošanas idejām.

“Attīstībai/Par!” norāda, ka Gobzema valdības sarunās netika piedāvāts neviens reformu plāns. “AP atteicās nerunāt ar žurnālistiem, atteicās no Gobzema piedāvājuma sastiķēt jebkādu valdību, bet nerunāt par principiem un skaidru reformu plānu,” akcentēts politiskā spēka paziņojumā.

“Mēs kategoriski nepiekritām Gobzema plānam atstāt Latviju uz pusgadu bez rīcībspējīgas valdības. Diemžēl šobrīd piepildās mūsu jau pirms vēlēšanām izteiktās bažas par Gobzema saistību ar cilvēkiem, kuri skatās Krievijas virzienā un ir ieinteresēti situācijas destabilizēšanā Latvijā,” pauž AP.

Partiju apvienībā norāda, ka Gobzems jau labu laiku, saprotot, ka valdību izveidot nespēs, un tāpēc meklē, kā iziet no šī strupceļa. “Tās ir slīpēta populista spēlītes uz visas sabiedrības rēķina, apzināts un bīstams eksperiments ar valsti,” akcentē “Attīstībai/Par!” pārstāvji.

Viņi norāda, ka visiem partneriem ir bažas par Gobzema saistību ar Šleseru un plāniem ar “Saskaņu”, vēlmi ierobežot plašsaziņas līdzekļus un slēgt valdības sēdes. Gobzems jau kādu laiku meklējot iespēju izslēgt AP no sarunām, jo politiskais spēks esot neērts sarunu partneris, kuru interesē saturiskas sarunas par valdības darāmajiem darbiem un reformām, bet “tās jau veselu nedēļu nenotika, jo nekādas programmas Gobzemam nav”. No premjera kandidāta esot sagaidītas “tikai tukšas frāzes un valsts drošībai bīstami likumu grozījumi”.

“Tieši, lai nepieļautu Gobzema melus un spekulācijas, AP pārstāvju sapulce vakar vērsās pie biedriem, lai saņemtu skaidru mandātu, “jā” vai “nē” dalībai Gobzema vadītā valdībā. Gobzems acīmredzami šo demokrātijas testu nevarēja izturēt. Gobzems uzskata, ka partiju biedriem un sabiedrībai nav jājaucas “līderu sarunās”,” par “Attīstībai/Par!” viedokli informēja Spaliņa.

Politiskajā spēkā norāda, ka Gobzemam esot problēmas ar pielaidi valsts noslēpumam, viņš par nopietniem pārkāpumiem izslēgts no advokatūras rindām, vairākkārt esot pieķerts melos, kā arī esot pievīlis un izmantojis Zolitūdes traģēdijā cietušos cilvēkus, tiekot turēts aizdomās par strādāšanu Šlesera interesēs, kā arī “ļoti baidās no atklātības un žurnālistiem, jo zina, ka meliem īsas kājas”.

Kā ziņots, šodien plkst. 15.00 “Attīstībai/Par!” (AP!) birojā Rīgā, Torņa iela 4, III-C, 101 notiks apvienības preses konference, kur piedalīsies tās līdzpriekšsēdētāji Daniels Pavļuts un Juris Pūce, lai komentētu valdības veidošanas procesu, apvienības vakardienas lēmumu par biedru aptauju un Ministru prezidenta amata kandidāta Gobzema šā rīta paziņojumu.

Jau vēstīts, ka “KPV LV” premjera amata kandidāts Gobzems nolēmis pārtraukt sarunas par valdības veidošanu ar partiju apvienību “Attīstībai/Par” (AP).

“Ar šo paziņoju, ka no turpmākajām valdības veidošanas sarunām izslēdzu “Attīstībai/Par”, kurai pielipis valdības gāzēja vīruss. Šim vīrusam jau ir recidīva raksturs, un tā acīmredzot ir tā jaunā politika, ko partija solīja vēlētājiem,” teikts Gobzema paziņojumā.

Gobzems pārmet, ka jau no paša sākuma AP esot bijusi “vēlme spēlēt tikai Edgaram Jaunupam un tā sponsoriem saprotamu spēli”. “Neviena konstruktīva priekšlikuma, meli televīzijas kameru priekšā, gļēvulīgi smaidi, drosmes trūkums runāt seja un aizmuguriski kuluāru piedāvājumi vēl vakar vakarā ar mēģinājumiem izveidot (…) valdību ar Krišjāni Kariņu (JV) priekšgalā un centieniem trūkstošās balsis piepirkt no citām partijām,” AP kritiku turpina Gobzems, “es ļoti ceru, ka partijas šādiem netīriem kuluāru piedāvājumiem netaisās piekrist un netaisās iet Jaunupa pavadā, akceptējot iepriekš politikā pierastu deputātu pirkšanas scenāriju.”

Kā ziņots, pēc pirmdien notikušās sestās sarunas partiju pārstāvji atzina, ka tiem aizvien ir daudz neskaidrību un jautājumu saistībā ar topošo valdību, kuru Valsts prezidents uzticējis veidot “KPV LV” premjera amata kandidātam Gobzemam. Vislielākā skepse šajā jautājumā ir izskanējusi no AP pārstāvjiem. Politiķi pirmdien atturējās prognozēt, vai atvēlētajā termiņā Gobzema valdība varētu tikt izveidota, kā arī to, kuras partijas šādu valdību varētu atbalstīt.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis devis Gobzemam laiku līdz 10. decembrim, lai panāktu vienošanos par topošo valdību un tās prioritātēm. Sarunās par iespēju izveidot Gobzema valdību piedalījās viņa pārstāvētā “KPV LV”, AP, JKP, VL-TB/LNNK, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kā arī JV. Visas šīs partijas paudušas, ka neredz iespēju veidot valdību ar “Saskaņu”.

Kopumā parlamentā darbojas septiņas frakcijas. No “Saskaņas” Saeimā ievēlēti 23 deputāti, JKP un “KPV LV” pārstāv pa 16 deputātiem, AP un VL-TB/LNNK – pa 13, ZZS – 11, bet JV – astoņi deputāti.

Pēc Gobzema paziņojuma sagaidāms, ka sarunas par valdības veidošanu turpinās piecas partijas, kurām kopā parlamentā ir 64 balsis, tomēr JKP ir uzsvērusi, ka tai joprojām ir spēkā “sarkanā līnija” par sadarbību ar ZZS. Ja šīs “sarkanās līnijas” dēļ Gobzema valdības veidošanas sarunas pamestu JKP, tad valdības izveidei vairs nepietiek balsu, savukārt, ja no sarunām tiktu izslēgta ZZS, atlikušajām četrām partijām kopā būtu 53 balsis Saeimā.