“Attīstībai/Par!” Eiroparlamenta vēlēšanu sarakstā ievērota dzimumu paritāte

1 komentārs

”Attīstībai/Par!” (AP) dibināta pērn, apvienojoties trim partijām – ”Latvijas Attīstībai”, kustībai ”Par!” un partijai ”Izaugsme”. Lēmums par politiskās apvienības veidošanu pieņemts, lai pirms 13. Saeimas vēlēšanām apvienotu sadrumstaloto liberāli domājošo partiju spektru.

Partijas ”Latvijas Attīstībai” pirmais priekšsēdētājs bija Einars Repše, un Eiroparlamenta vēlēšanās partija piedalījās ar Andreju Žagaru kā savu līderi. Tomēr Eiropas Parlamentā (EP), gan drīz pēc tam notikušajās Saeimas vēlēšanās partija piedzīvoja sakāvi.

Partijas priekšsēdētāja amatā Repši nomainīja Juris Pūce, kura vadībā “Latvijas Attīstībai” piesaistīja uzmanību ar tādiem jautājumiem kā parakstu vākšana par viendzimuma partnerattiecību legalizēšanu Latvijā. Tikmēr kustība ”Par!” dibināta salīdzinoši nesen – pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām.

13. Saeimas vēlēšanās šo partiju apvienība ”Attīstībai/Par!” ieguva 13 mandātus un to atzīmēja ar pamatīgu ballīti. Saeimas vēlēšanu rezultāts apvienībai uzskatāms par labu, lai gan iepriekš par ”Attīstībai/Par!” izredzēm izskanēja arī skeptiski viedokļi.

Tagad atpazīstamākais Latvijas politologs Ivars Ijabs kļuvis par AP ”lokomotīvi” EP vēlēšanās.

Politiskais spēks EP sola darīt daudz – centīsies palielināt Eiropas Savienības budžetu, īpaši zinātnei un izglītībai, veidos dažādus fondus, sākot ar Eiropas Bezdarba apdrošināšanas fondu un Eiropas Pensiju fondu līdz Izglītības fondam un Riska kapitāla fondam. Politiskie konkurenti diskusijās ”Attīstībai/Par!” programmu piesaukuši kā tādu, kurā ir visvairāk neizpildāmu solījumu.

Vēlēšanu kampaņā politiskais spēks daudz pieminējis politisko konkurentu Nilu Ušakovu, kuru AP līderis, reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce neilgi pirms vēlēšanām atstādināja no Rīgas mēra amata.

Apvienības sarakstā ar otro numuru startē bijusī ”Statoil Latvija” izpilddirektore Baiba Rubesa. Viņa vadīja ”Rail Baltica” īstenošanu Latvijā, taču no šī amata Rubesai nācās aiziet pēc domstarpībām Igauniju un Lietuvu. Rubesa ir kustības “Par” biedre.

Apvienības Eiroparlamenta vēlēšanu sarakstā ievērota dzimumu paritāte – kandidātu listē ir astoņi vīrieši un astoņas sievietes. Sarakstā trešā ir Aizsardzības ministrijas kiberdrošības koordinācijas nodaļas vadītāja Ieva Ilvesa. Viņa par savu mērķi izvirzījusi digitālā tirgus attīstību, lai tāda lieluma uzņēmumi kā ”Google” vai ”Apple” varētu rasties arī Eiropā.

Ilvesa publisku atpazīstamību ieguva, kad apprecējās ar bijušo Igaunijas prezidentu Tomasu Hendriku Ilvesu. Viņa atturas vērtēt, vai iegūt augsto trešo vietu ”Attīstībai/Par!” sarakstā palīdzējis atpazīstamais uzvārds, bet norāda, ka vīra pieredze nāk par labu, gatavojoties vēlēšanām.