1 komentārs
Atsevišķiem ministriem grūtības valsti pārstāvēt starptautiski; trūkst svešvalodu zināšanas
FOTO: LETA

Ir daudzas profesijas, kurās kā galvenais instruments cilvēkam kalpo vārds. Tā ir gan žurnālistam, gan skolotājam, arī advokātam un, pavisam noteikti, politiķim. Mūs ieinteresēja, kādas ir valodu zināšanas mūsu valdības ministriem īpaši tagad – laikā, kad Latvija ir Eiropas prezidējošā valsts, turklāt Krievijas agresijas ietekmē no politiķu spējas sazināties un veidot kontaktus starptautiski atkarīga ne vien mūsu labklājība, bet arī drošība. 

Populārākajā darba sludinājumu portālā Latvijā grūti atrast vakanci, kurā neprasītu vismaz vienas svešvalodas zināšanas. Turklāt tādā līmenī, lai varētu ne vien pasūtīt kafiju, bet arī veikt savus tiešos darba pienākumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tāpēc tikai saprotami liktos, ja labas valodu zināšanas būtu kritērijs, arī izvēloties valdības pārstāvjus. Taču, kā atklājas, Nacionālā apvienība ir vienīgie, kuru ministriem nav problēmu sazināties angļu un arī krievu valodā. Vides ministrs Kaspars Gerhards vēl pārvalda vācu, bet kultūras ministre Melbārde – bez vācu nedaudz pieprot arī franču valodu.

Partijas līdzpriekšsēdētājs, pats bijušais tieslietu ministrs, atzīst, cik liela loma politiķu valodai ir tieši aizkulišu sarunās.

Brīvi sarunāties spēj arī veselības ministrs, kurš pārvalda krievu, vācu un angļu valodu. Problēmu nav arī ekonomikas ministrei. Viņa bez angļu un krievu valodas dažus vārdus zina arī franciski, spāniski un vāciski.

Sliktāk Eiropas vizītēs sokas labklājības ministram Augulim. Viņš brīvi pārvalda vien krievu valodu. Līdzīgi ir zemkopības ministram Jānim Dūklavam – viņam angļu valoda nav pat sarunvalodas līmenī.

Taču Zaļo un Zemnieku Savienība vismaz publiski izliekas, ka valodai nav  nozīmes. Ministrus viņi ieceļot pēc profesionalitātes principa. Tas gan neizskaidro, kā aizsardzība pērn varēja tikt uzticēta Raimondam Vējonim, kuram nebija pieredzes šai jomā. Taču viņam vismaz nav valodas barjeras, ko Vējonis šonedēļ arī apliecināja, Rīgā uzņemot visas Eiropas aizsardzības ministrus.

Sava ”melnā avs” ir arī Vienotībā. Visi, ieskaitot premjerministri, runā angliski un krieviski, ārlietu ministrs – nedaudz arī franciski, taču finanšu ministrs Jānis Reirs nesenajā vizītē Briselē apliecināja, ka angļu valodā nejūtas tik pārliecināts, lai uzstātos kameru priekšā.

Šis video sociālajos tīklos izpelnījās kritiku, lai gan tulka pakalpojumi noteikti ir labāka izvēle nekā bijušā finanšu ministra Ata Slaktera bēdīgi slavenā intervija 2008. gadā, pēc kuras frāze ”nasing spešal” tautā folklorizējās.

Vislabāk par valodas lomu politiķu ārvalstu vizītēs zina stāstīt Latvijas Radio korespondente Ina Strazdiņa, kura Briselē diendienā saskaras ar Eiropas kultūru kokteili. Viņa novērojusi, ka palikt sev ērtā saziņā parasti atļaujas vien lielo valodu grupu pārstāvji.

Prezidējošās valsts godam līdzi nāk pastiprināta kameru uzmanība, par ko zināja arī valdības veidotāji. Tāpēc neatbildēts paliek jautājums, vai ministru amatiem izraudzīti labākie iespējamie kandidāti.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl