Arodbiedrības satraucas, ka iecerētās izmaiņas bezdarbnieku pabalsta sistēmā rada diskrimināciju

2 komentāri

Apspriešanas procesā šobrīd ir izmaiņas bezdarbnieku pabalsta sistēmā. Labklājības ministrija tās pieteica jau pirms kāda laiciņa, un tās paredz nedaudz saīsināt pabalsta izmaksas maksimālo periodu.

Arodbiedrības šīs ieceres kritizē un sauc vienkārši par brāķi, kas varētu beigties arī ar prāvu Satversmes tiesā.

Grozījumi paredz bezdarbnieka pabalstu maksāt astoņus, nevis deviņus mēnešus, kā tas ir pašlaik. Iecerēts arī mainīt pabalsta apmēru, pakāpeniski samazinot izmaksājamo naudu no trešā bezdarba mēneša.

Neatkarīgi no kritikas, ka šī pieeja nonivelē sociālo iemaksu principu un ir pretrunā darbinieku interesēm, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) likuma grozījumus aizstāv kā labus esam darbinieku motivēšanai ātrāk atgriezties darba tirgū.

“Šī reforma ir labi pārdomāta, un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) to atbalsta. Ja cilvēks astoņos mēnešu laikā nav iekārtojies darbā, vai tas viens mēnesis būs izšķirošais,” saka Petraviča.

Arodbiedrību savienība gan satraucas, ka jaunā sistēma rada diskrimināciju – daļai darbinieku, kuri ar pilnīgi vienādām sociālajām iemaksām, bet pabalstu saņems nākamgad, nevis šogad, samazināsies saņemtā apjoms.

Latvijas brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns norāda: “Četrus mēnešus iepriekš vispār neskatās, kāda mana alga ir bijusi. Pēc tam nākamos 12 mēnešus skatās, kāda ir mana sociālās apdrošināšanas iemaksa. Izslēdz vienu ar visaugstāko mēnesi, kur, teiksim, esmu prēmiju saņēmis un viszemāko, kurā, piemēram, bijis slimības pabalsts. Tad aprēķina. Šī situācija nozīmē, ka jebkurš, kurš vērsīsies un rādīs, ka viņam ir vienāda sociālās apdrošināšanas iemaksa, bet cilvēks, kas ar tādām pašām sociālās apdrošināšanas iemaksām šajā gadā saņem krietni vairāk, būs Satversmes tiesā uzvarētājs.”

Jāpiebilst, ka, samazinot bezdarbnieku pabalstus, rasts finansējums, lai paaugstinātu minimālo vecuma pensiju un pabalstu personām, kuras kopš bērnības ir ar invaliditāti.