Ārkārtas vēlēšanas Rīgā: JKP startēs viena, mēra amatam virza Jurašu

7 komentāri

Ar solījumu Rīgā iestādīt miljonu koku ārkārtas vēlēšanām galvaspilsētā sevi piesaka Juris Jurašs – Jaunā konservatīvā partija (JKP) viņu virza mēra amatam.

Jurašam šis jau būs otrais starts uz Rīgas domi. Savulaik, tajā ievēlēts, viņš vēl ar vairākiem biedriem pašvaldību pameta, priekšroku dodot darbam parlamentā. Tagad savu kandidēšanu viņš pamato ar pieredzi korupcijas apkarošanā, kas domē esot īpaši nepieciešama.

Iepriekšējās Rīgas domes vēlēšanās JKP ieguva deviņas balsis no 60. Starp opozīcijas partijām tā bija dalītā pirmā – otrā vieta. Vēl deviņas ieguva ”Latvijas attīstībai” un ”Latvijas Reģionu apvienības” apvienotais saraksts.

No diviem deputātiem, iekšējo nesaskaņu dēļ, partijai gan nācās šķirties. Taču tā ir pagātne. Partijas padomes sēdē skats jau tiek mests uz 25. aprīlī gaidāmajām ārkārtas vēlēšanām, kurās tiek sagaidīts labāks rezultāts kā līdz šim.

“Rīgas domes frakciju ir izveidojušies jauni līderi, kuri alkst pierādīt sevi darbā. Tā ir liela un svarīga lieta, jo mums tūlīt būs jāpārņem vara Rīgā. Mums nebūs jāaicina primadonnas no malas. Nebūs dažādi viesdejotāji, kas dejos, lai iepatiktos skatītājam. Mums ir savi līderi un zinām, kā izdarīt savus darbus,” saka JKP Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Jānis Ozols.

Par JKP mēra amata kandidātu jau iepriekš tika virzīts šā brīža parlamentārietis Juris Jurašs. Lai arī šis fakts jau bija zināms iepriekš, padomes sēdē tika izspēlēts improvizēts pieteikums un Juraša performance. Starp solījumiem – parks vietā, kur plānots būvēt jauno Valsts drošības dienesta (VDD) ēku. Šeit gan jāprecizē, ka lēmums par ēku lielā mērā tiks izšķirts Saeimā, nevis pašvaldības līmenī. Zaļāka Rīga – solot miljonu jaunu koku, cīņa ar korupciju, kas esot galvenā šā brīža pašvaldības sērga.

Šeit gan jāatgādina, ka Jurašs bija starp tiem partijas biedriem, kas Rīgas domē jau bija ievēlēti, taču pašvaldību izmantoja kā tramplīnu startam uz Saeimu. Tagad atkal atpakaļ.

“Es esmu vairāk vajadzīgs ne tikai manai JKP, bet arī rīdziniekiem, līdz ar to, ja šobrīd Rīgā ir pieprasījums pēc tādiem, kam ir kompetences korupcijas apkarošanā, gan godīgas pārvaldes radīšanā, tas Rīgai šobrīd ir visvairāk nepieciešams,” norāda Jurašs.

Lai arī iepriekš domes opozīcijas partijas apsvēra vienota saraksta veidošanu, konservatīvie šomēnes lika saprast, ka vietu sarakstā ar citiem dalīt nevēlas. Oficiālais skaidrojums – atšķirība vērtībās.

“Mums tiešām daudzos jautājumos, it īpaši, kas attiecas uz tiesiskumu, godīgas pārvaldes īstenošanu dzīvē, nav bijis iespējas pārliecināt savus koalīcijas partnerus, ka vārdiem ir jāseko arī darbiem,” skaidro Jurašs.

Savukārt tieslietu ministrs, JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns pauž: “Šobrīd ir svarīgi patriekt kleptokrātus no mūsu Latvijas galvaspilsētas, tādēļ sagaidu katra biedra iesaisti vēlēšanu kampaņā. Nākamais solis atņemt tiem reģionus.”

Padomes sēdē izskanējušās runas liecina, ka pašai partijai problēmu ar pašnovērtējumu nav. Teju katrs sasniegums, piemēram, Latvijas izvairīšanās no iekļaušanas naudas atmazgāšanas ”pelēkajā sarakstā”, viņuprāt, saistāms tieši ar JKP ieguldījumu. Vienlaikus, valdošās koalīcijas partneriem veltot ne vienu vien kritikas devu.

7 komentāri