Aptauja: 53% iedzīvotāju uzskata, ka Rīgas domes vadībai būtu jāatkāpjas korupcijas skandālu dēļ

39 komentāri
Aptauja: 53% iedzīvotāju uzskata, ka Rīgas domes vadībai būtu jāatkāpjas korupcijas skandālu dēļ
ZANE BITERE, LETA

Rīgas domes ikdienu pamatīgi ietekmējuši korupcijas skandāli, taču pilsētas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) turpina būt amatā. Aptaujā noskaidrots, ko par to domā sabiedrība.

Aptuveni puse jeb 53% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem “Kantar TNS” pauduši uzskatu, ka Rīgas domes vadībai būtu jāatkāpjas korupcijas skandālu dēļ. 33% aptaujāto tomēr nedomā par tik krasām izmaiņām galvaspilsētas vadībā, bet vēl 14% iedzīvotāju par to nav konkrēta viedokļa.

Kā iepriekš vēstīts, Rīgas domes opozīcijai pirmdien nepietika balsu, lai no amata atbrīvotu pilsētas mēru Nilu Ušakovu (S), tādējādi viņš saglabājis amatu.

Iepriekš ziņots, pirms pāris nedēļām Rīgas domi atkārtoti ”sašūpoja” korupcijas skandāls pašvaldības uzņēmumā ”Rīgas satiksme”. Veicot procesuālās darbības, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veica kratīšanu Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā.

Ušakovs pēc kratīšanām no amata atkāpties negrasās, jo viņam nekāds statuss šajā procesā piemērots neesot un viņš neesot veicis nekādas nelikumīgas darbības. ”Saskaņa” paudusi viedokli, ka notikušās kratīšanas esot politiska izrēķināšanās. Tāpat aizvadītajā sestdienā Rātslaukumā partija ”Saskaņa” rīkoja Ušakova atbalsta mītiņu, kurā pulcējās ap 3000 dalībnieku.

Tikmēr vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) ir vērsies KNAB, lai iegūtu detalizētāku informāciju par Rīgas domē notiekošajām darbībām. Pūce neprognozēja, vai varētu rosināt Ušakova atstādināšanu vismaz uz izmeklēšanas laiku, norādot, ka visām viņa darbībām jābūt tiesiski pamatotām. Vienlaikus viņš minēja, ka joprojām notiek Rīgas domes atlaišanas likumprojekta izvērtēšana un pēdējās darbības tā virzību nav ietekmējušas.

KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim ”Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem. Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana. Lietā aizturētas septiņas personas, tostarp ”Rīgas satiksmes” bijušais vadītājs Leons Bemhens, kuram kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

Pēc paziņojuma par šādu kriminālprocesu atkāpās visa ”Rīgas satiksmes” līdzšinējā valde un par atkāpšanos no Rīgas vicemēra amata paziņoja arī Andris Ameriks (GKR). Viņš skaidroja, ka šādu soli spēris, jo apstākļos, kad notiek izmeklēšana par konkrētiem likumpārkāpumiem Rīgas domē, viņa, Rīgas domes un partijas ”Gods kalpot Rīgai” reputācija ir apdraudēta.

Opozīcijas deputāti vairākkārt pauduši viedokli, ka Ušakovam ir jāseko Amerika piemēram. Pēc opozīcijas ierosinājuma arī iepriekš sasauktas domes sēdes par neuzticības izteikšanu Ušakovam, tomēr viņš šos balsojumus izturējis.