Apstrīdot lēmumu par savu atstādināšanu, Ušakovs tiesai prasīs izvērtēt arī Pūces kriminālatbildību

1 komentārs
Apstrīdot lēmumu par savu atstādināšanu, Ušakovs tiesai prasīs izvērtēt arī Pūces kriminālatbildību
EDIJS PĀLENS, LETA

Apstrīdot vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) rīkojumu par savu atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, politiķis Nils Ušakovs (S) lūgs izvērtēt arī Pūces kriminālatbildību šajā procesā, šodien žurnālistiem paziņoja Ušakovs.

Viņš pastāstīja, ka kopā ar advokātiem Viktoru Tihonovu un Gati Gailumu sagatavojis iesniegumu ne tikai par Pūces rīkojuma apstrīdēšanu, bet arī iesniedzis tiesai blakusprasību, ar kuru lūgs tiesai izvērtēt, vai Pūce nav ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli.

Ušakovs atgādināja, ka Pūce pārmetis pašvaldības vadītājam SIA “Rīgas satiksme” pamatkapitāla nepalielināšanu. “Esam atraduši domes sēdes stenogrammas, kurās pats Pūce piedalījās kā deputāts. Tas nozīmē, ka viņš ļoti labi zināja, ka šajā gadījumā runa ir tikai par ieguldījumu pašu kapitālā, nevis pamatkapitālā. Kļūstot par ministru, Pūce izmanto dienesta stāvokli un norāda uz pavisam citām lietām, nekā pirms gada, kad bija domes deputāts,” blakus prasības būtību skaidroja Ušakovs.

Tāpat viņš norādīja, ka rīkojumā konstatēti “rupji pārkāpumi” un esot skaidri redzams, ka lēmums bijis politisks. “To pierāda ne tikai paša lēmuma būtība, bet arī rīcība, kas pēc tam sekoja. Piemēram, medijiem ministrs skaidroja, ka, ja būtu atlaidis visu domi, vēlēšanās “Saskaņa” atkal uzvarētu un es atkal varētu kļūtu par mēru,” teica politiķis.

Arī Tihonovs norādīja, ka Pūce, būdams deputāts, labi zinājis, ka dome nelemj par pamatkapitāla palielināšanu. “Rīkojumā ir viņa apcerējums par to, kā vajadzēja rīkoties, taču viņš kā ministrs nevar vērsties pret lēmumiem un personālijām, kuras lēmušas pretēji viņa iegribām,” sacīja advokāts.

Viņš arī piebilda, ka kā advokāts grib novērst situāciju, kurā politiķi neatbilstoši izmanto tiem piešķirtās administratīvās funkcijas. “Ja ministram nepatīk, ka kāds viņa politiskais oponents ir kaut ko nepareizi izdarījis, viņam nedrīkst būt tiesības sodīt priekšsēdētāju sodīšanas pēc. Atstādināšana nav sods un nedrīkst jaukt priekšsēdētāja atbildību ar visas domes atbildību un jauniegūtā statusu priekšrocību izmantošana nav pieļaujama, kā tas ir noticis šajā gadījumā,” sacīja Tihonovs.

Kopumā komentējot iesniegumu tiesai advokāts Gailums pastāstīja, ka pirms pieteikuma sagatavošanas viņi ministrijas telpās gribējuši iepazīties ar administratīvās lietas materiāliem, taču tur noskaidrots, ka administratīvās lietas par priekšsēdētāja atstādināšanu no amata nemaz nav.

“Ņemot vērā to, ka rīkojums ir administratīvais akts, atbilstoši Administratīvā procesa likumam, būtu jābūt arī administratīvai lietai, uz kura pamata šis akts tiek izdots,” skaidroja Gailums, norādot, ka apkopot “it kā pastāvošus pārkāpumus” bez administratīvās lietas juridiski nemaz nevar.

Jurista ieskatā, ja lietai tiks piešķirts sabiedriskā nozīmīguma statuss, tiesvedības visās instancēs varētu ilgt vienu vai divus gadus, taču bez šāda statusa tiesāšanās starp abiem politiķiem varētu ilgt arī četrus vai piecus gadus.

Pēc Ušakova teiktā, iesniegumā tiekot apstrīdēts gan Pūces rīkojums pēc būtības, gan tiekot atspēkoti visi Ušakovam veltītie pārkāpumi. Iesniegums tiesā iesniegts 3.maijā.

Kā ziņots, 5.aprīlī Pūce izdeva rīkojumu par Ušakova atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Rīkojumā uzskaitīti vairāki Ušakova kā Rīgas mēra un kā pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” kapitāla daļu turētāja pārstāvja izdarīti pārkāpumi.

Ušakovs publiski paudis, ka Pūces rīcību uzskata par politisku un ir pārliecināts, ka visi pārmetumi tiesā būs apgāžami.

Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs patlaban ir Oļegs Burovs (GKR), bet Rīgas vicemērs – Vadims Baraņņiks (S).