Apspriež, kā pēc novadu reformas mazināt “nomales efektu”

3 komentāri

Lai apspriestu veidus, kā mazināt “nomales efektu” pēc novadu reformas, trešdien aiz slēgtām durvīm tikās par vietvarām atbildīgais ministrs un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji.

Nākamgad, pašvaldību skaitam no 119 samazinoties līdz 42, vairums esošo vietvaru zaudēs administratīvā centra statusu. Apvienojoties lielā novada teritorijā, aktualizējas jautājums par “nomales efektu” – vai nepalielināsies nevienlīdzība starp reģioniem un pakalpojumu pieejamību tajos. Trešdien par šo tematu apspriedās arī ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) un Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis.

“Ja tas uzdevums ir mazināt “nomales efektu”, tad, pirmkārt, centram ir jābūt spēcīgam. Jebkuram centram. Tālāk nākamajā solī arī šīm nomalēm ir jābūt tādām, kas spēj iesaistīties kopējā valsts attīstībā. Protams, būtu nevēlami, ja ATR rezultātā izveidotos teritorijas, kur iedzīvotāji justos atsvešināti no varas un attīstības iespējām, ko vara sniedz. Tas, protams, ir jautājums par ieguldījumiem. Būtiski, lai nākotnes attīstības centri apzinātos arī atbildību, un pašvaldības, kas tiks ievēlētas, investētu arī teritorijās, kas nav administratīvais centrs,” norādīja Kaminskis.

Savukārt Pūce norādīja, ka līdzšinējā pieredze tāda arī ir, tādēļ vietvarām, kuras pievienos lielajiem novadiem, nav pamata bažām, ka tās pēc reformas pametīs novārtā.

Savukārt Pašvaldību savienības vadītājs pauž, ka jau tuvākajā laikā plānots sākt sarunas, kā Eiropas fondu naudu apgūt jauno pašvaldību ietvaros, lai veiksmīgāk attīstītu arī nomaļākas apdzīvotās vietas. Viņaprāt, turpmāk būtu svarīgi naudas izlietojumu vairāk balstīt uz statistikas datiem.

“Lai mēs redzam, kurā vietā ir kaut kādas problēmas, teritorijas, kur ir nepieciešami papildu līdzekļi. Tāpēc tika akcentēts, ka ir nepieciešama atsevišķa programma tieši reģionālo centru attīstībai. Attīstības centriem ir vajadzīga viena programma, bet otra programma ir vajadzīga šo pārējo teritoriju attīstībai. Un te bez konkrētiem datiem, bez statistikas būtu grūti kaut ko nosecināt,” norāda Kaminskis.

Virkne pašvaldību lemj Satversmes tiesā apstrīdēt novadu reformu. Starp argumentiem, kādēļ šāds solis sperts, nereti izskan arī bažas, ka nelielais novads pievienojoties lielai pašvaldībai, nonāks pabērna lomā.

3 komentāri