4 komentāri
Aprit 79 gadi kopš Latvijas okupācijas dienas
ZANE BITERE, LETA

17.jūnijs Latvijas vēsturē ierakstīts ar trekni melniem burtiem, šajā dienā 1940. gadā Latviju savā varā pārņēma Staļina armija, iznīcinot mūsu valstiskumu un atverot durvis arī visām pārējām Otrā pasaules kara šausmām. Kā zināms, pat pēc tik daudz gadiem Maskava šajos notikumos arvien nekā noziedzīga nesaskata.

Lai gan par Latvijas okupācijas dienu uzskata 1940. gada 17. jūniju, kad Latvijā ienāca Sarkanā armija, okupācija nenotika vienā dienā. Padomju vara jau 30.gados veica sagatavošanās darbus, pētot politisko noskaņojumu Latvijā un aktivizējot politisko aģitāciju. Savukārt pirmais politiskais solis Baltijas valstu okupācijas virzienā bija Hitlera-Staļina jeb Molotova-Rībentropa 1939. gada 23. augusta pakts un tā slepenā papildvienošanās, kas noteica abu valstu ietekmes zonas.

Latvijas Okupācijas muzeja direktors Ivars Dimdiņš norāda: “Sekojoši pēc pāris mēnešiem Baltijas valstīm uzspiesti tā sauktie “palīdzības līgumi” ar Padomju savienību, kas paredzēja padomju spēku izvietošanu Baltijas valstīs. Bija palicis tikai viens solis līdz neatkarības zaudēšanai. Vēlāk jau tika izteikti ultimāti no PSRS puses, apsūdzot Latviju šo līgumu pārkāpšanā. Tāpēc pieprasīts ielaist neierobežotu skaitu padomju spēku.”

Jūnija sākumā sarkanā armija vairāku simtu tūkstošu vīru sastāvā bija Latvijas pierobežā. 1940. gada 15.jūnija rītausmā speciālās vienības nogalināja trīs robežsargus un viņu ģimenes locekļus Latvijas robežkontroles punktā Masļenkos, bet aptuveni 25 cilvēkus sagūstīja un aizveda.

“Presē to pasniedza kā nelaimīgu atgadījumu, lai nebojātu attiecības ar PSRS. Ulmaņa režīma ieskatā, bruņota pretošanās nebūs iespējama, par piemēru ņemot Poliju, bet nebūtu arī drošības garantiju no Rietumu valstīm,” norāda Dimdiņš.

16. jūnija pēcpusdienā sekoja PSRS ultimāts, kurā tika pieprasīta Latvijas valdības atkāpšanās, un 21.jūnijā jau tika izveidota padomju valdība Augusta Kirhenšteina vadībā. Pirmā padomju okupācija turpinājās gadu, līdz to nomainīja nacistiskās Vācijas okupācijas režīms 1941. gada jūlija sākumā. Šis periods ir ieguvis apzīmējumu “Baigais gads”, kad turpinājās terors pret iedzīvotājiem. 1945. gadā atkārtoti nonāca komunistu varā – šoreiz padomju okupācija ilga pusgadsimtu.