Aprit 100 gadi, kopš Cēsis uzņēmās pagaidu galvaspilsētas pienākumus

0 Komentāru

Cēsīs piektdien pieminēja simts gadus senus notikumus – šajā laikā 1919. gadā Cēsis pildīja Latvijas galvaspilsētas pienākumus, nevis Rīga. Laikā, kad Bermonta karaspēks apdraudēja Rīgu, galvenās valsts amatpersonas un iestādes steigā nakts aizsegā evakuējās uz Cēsīm.

Neatkarības un brīvības izcīnīšanā pirms simt gadiem Cēsīm bija liela nozīme – 1919. gada vasarā te notika Cēsu kaujas, kas bija vienas no izšķirošajām kaujām brīvības cīņās, bet rudenī, kad Rīgai, karavīru zābaku zolēm klaudzot, straujiem soļiem tuvojās bermontieši, valsts pārvalde devās, kur drošāk – uz Ziemeļvidzemi.

“Kritiskā brīdī pagaidu valdība izšķīrās par to, ka uz Cēsīm jāpārvieto galvaspilsēta. 10. oktobra naktī gan valdības, gan Tautas padomes pārstāvji ieradās Cēsīs,” stāsta Cēsu mākslas un vēstures muzeja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš.

Vietu darbam ministrijas un valsts iestādes atrada dažādās ēkās. Piemēram, dzelzceļa stacijā izvietojās Satiksmes un darba ministrija, bet bijušās valsts krājkases telpās – Finanšu ministrija. Savukārt Zēnu reālskolā, bija Ministru prezidents, Valsts kanceleja un Ārlietu ministrija.

Šajā laikā pieņemtie lēmumi galvenokārt saistīti ar bruņotajiem spēkiem un pretošanos. Daļa ierēdniecības tomēr atradās Rīgā un vajadzēja ar to uzturēt saziņu, kas gan kara laikā nebija viegls uzdevums.

Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Ainārs Lerhis norāda: “Kompetenti cilvēki sakarus nodrošināja, un pagaidu valdība turpināja darboties. Dažas dienas arī Ministru prezidents Kārlis Ulmanis bija Cēsīs un ar viņu koordinēti jautājumi, viņa vadībā.”

Tolaik no Cēsīm aktīvi darbojās ārlietu dienests, uzturēdams saikni ar sabiedrotajiem. 1919. gada 11. oktobrī Tautas padomes sēdē noslēgta militārā konvencija ar Igauniju. Ārlietu ministrs Zigfrīds Anna Meierovics uzrunā sacīja, ka abām valstīm jāapvieno visi spēki, lai panāktu uzvaru.

“Mums ir daudz ko mācīties no šīs vēstures epizodes, no pagaidu galvaspilsētas Cēsīs. Gribētu atstāt par piemiņu – telegrammu no Cēsīm uz Rīgu, kas parāda, cik bijusi saspringta situācija,” norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

Pagaidu galvaspilsētas pienākumus Cēsis pildīja pāris nedēļas līdz Bermonta spēku sakāvei.
0 Komentāru