Apkopojums: Kas ir Eiropas Komisijas prezidenta amatā ievēlētā Urzula fon der Leiena?

Pievienot komentāru

Vienu no augstākajiem amatiem Eiropas Savienībā (ES) – Eiropas Komisijas (EK) prezidenta krēslu otrdien ar minimālu balsu pārsvaru ieguva pretrunīgi vērtētā Vācijas aizsardzības ministre Urzula for der Leiena.

Pamatīgu kritikas devu par savu līdzšinējo darbību Leiena saņēmusi arī savās mājās – Vācijā. LNT Ziņas skaidroja, – kas ir 60 gadus vecā Urzula fon der Leiena.

Urzula Ģertrūde fon der Leiena dzimusi un līdz 13 gadu vecumam nodzīvojusi Briselē, kur viņas tēvs Ernsts Albrehts strādāja kā viens no pirmajiem ES ierēdņiem. Urzula bērnībā kopā ar ģimeni arī uzstājusies dziedāšanas šovā.

Vēlāk ģimene pārcēlās uz Vācijas pavalsti Lejassaksiju. Fon der Leiena studējusi ekonomiku Vācijā, Lielbritānijā, pēc tam pievērsusies medicīnai. Ieguvusi medicīnisko izglītību un strādājusi gan par mediķi, gan arī par pasniedzēju. Tiesa, doktora disertācijā konstatēts plaģiātisms. Viņa ir septiņu bērnu māte, precējusies ar ārstu Heiko fon der Leienu.

Politisko karjeru fon der Leiena uzsāka 32 gadu vecumā – 1990. gadā, kad pievienojās Vācijas kristīgo demokrātu apvienībai.

2005. gada Leienu uz politiskās skatuves Berlīnē uzveda Vācijas kanclere Angela Merkele. Leiena kļuva par ģimenes un jaunatnes lietu ministri, bet 2009. gadā ieņēma nodarbinātības un sociālo lietu ministres amatu. Savukārt 2013.gadā viņa kļuva par pirmo sievieti, kas jebkad ieņēmusi Vācijas aizsardzības ministres amatu.

Leiena ar Merkeli strādājusi kopš viņas stāšanās Vācijas kancleres amatā, un viņa tika uzskatīta arī par iespējamo kancleres pēcteci. Taču aizsardzības ministres postenis viņas politisko karjeru Vācijā iedragāja. Leienai nācās saskarties ar virkni skandāliem, sākot ar labējiem ekstrēmistiem armijā un beidzot ar miljardiem eiro vērtiem nelikumīgiem maksājumiem konsultantiem un pārāk dārgas un vecas militārās tehnikas iepirkšanas.

Bet tas nav traucējis viņai doties tālāk un kļūt par pirmo sievieti EK prezidenta amatā. Pati intervijās Vācijas medijiem Fon der Leiena vairākkārt uzsvērusi, ka interese par politiku viņai ir jau no mazotnes, turklāt tiekties sasniegt arvien vairāk motivējot vēlme apgāzt stereotipus par sievietēm.

Laikrakstā “Bild am Sonntag” publicētā reitingā Leiena bija otra nepopulārākā Merkeles kabinetā. Nemīlēta Vācijā, bet ko gaidīt Eiropai? Leiena būdama Aizsardzības ministra amatā un arī iepriekš vairākkārt savos izteikumos atbalstījusi starptautiski kritizēto ideju par Eiropas armijas izveidi.

Savu nostāju fon der Leiena nav mainījusi arī šobrīd.

Vēl viena jaunās EK prezidentes politiskā nostādne, kas starptautiskajā sabiedrībā raisījusi bažas, – ir vīzija par Eiropas Savienotajām Valstīm jeb Eiropas federalizāciju. Šādu ideju Fon der Leiena atbalstīja jau esot Vācijas darba lietu ministres amatā.

Šobrīd gan Vācijas politiķe šos jautājumus nav izcēlusi un maz ticams, ka ideja gan par Eiropas Savienotajām valstīm vai vienotu armiju gūtu atbalstu ES. Viņas piemērotība augstajam amatam Eiropā tiek vērtēta pretrunīgi. To apliecināja arī vakardienas balsojums – tikai deviņu balsu pārsvars garantēja viņas ievēlēšanu.

“Es esmu atbrīvota un laimīga. Man bija tikai 13 dienas, lai pārliecinātu deputātus šeit Eiropas Parlamentā. Un, protams, viņi gribēja zināt, kas es esmu, ko es domāju, kāda mana darba programma ir. Nebūs viegli, bet es esmu gatava cīnīties,” norādīja fon der Leiena.

Ceturtdien Leiena atstāj Vācijas aizsardzības ministra amatu, bet EK amatā stāsies novembrī, kad oficiālā ceremonijā Briselē nomainīs Žanu Kodu Junkeru no Luksemburgas. Par prioritāti septiņu bērnu māte izvirzījusi cīņu pret autoritārismu, protekcionismu un klimata izmaiņām.