Apkopojums: kāds solās būt topošās Kariņa valdības sastāvs?

4 komentāri

Pēc vairāk nekā trīs mēnešus ilgām diskusijām beidzot gaidāms balsojums par jauno valdību. Iepriekš jau vēstīts, ka tas notiks trešdien, 23. janvārī, plkst. 12.00 Saeimas ārkārtas sēdē. 

Vairāki aizejošās valdības ministri, pieredzes bagāti politiķi un arī pilnīgi jaunpienācēji – tik raibs solās būt topošās Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) valdības sastāvs.

Kariņš savā valdībā iekļāvis vairākus priekšgājēja Māra Kučinska (ZZS) ministrus. Daudzi no viņiem strādājuši vairākās valdībās. Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”), kas tagad ieņems finanšu ministra krēslu, par šo jomu jau atbildēja Laimdotas Straujumas valdībā. Bijis arī labklājības un īpašu uzdevumu ministrs elektroniskās pārvaldes lietās. Plaša izpildvaras pieredze ir arī Kasparam Gerhardam (Nacionālā apvienība), kurš tagad kļūs par zemkopības ministru. Viņš bijis arī ekonomikas, satiksmes un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs. Aizejošajā valdībā strādāja arī Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”), kurš jau piekto reizi sēdīsies ārlietu ministra krēslā.

Arī par kultūras jomu turpinās atbildēt līdzšinējā ministre – Dace Melbārde (Nacionālā apvienība). Viņa amatā ir jau kopš 2013. gada. Kariņa valdībā būs vēl vairāki ministri ar pietiekamu pieredzi izpildvarā. Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) bijis gan aizsardzības, gan ārlietu ministrs, tagad atkal ieņems aizsardzības ministra amatu. Par tieslietu ministru vēlreiz kļūs Jānis Bordāns (JKP).

Savukārt Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”), kas Valda Dombrovska valdībā atbildēja par labklājības nozari, tagad kļūs par veselības ministri. Par Viņķeli jāpiemin, ka viņa jaunajā Saeimā neiekļuva, jo no vēlētājiem saņēma daudz svītrojumu. Pieredze valsts pārvaldē – Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra amatā, bet ne ministra amatā, ir topošajam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (“Attīstībai/Par!”). Nozarē labi zināms kā aviācijas eksperts ir arī topošais satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP), kurš arī valdībā strādās pirmo reizi.

Plašākai sabiedrībai mazāk pazīstami ir ekonomikas, iekšlietu, izglītības un labklājības ministra amata kandidāti. Juristam Ralfam Nemiro (“KPV LV) ir pašvaldības deputāta pieredze. Sandis Ģirģens (“KPV LV”) nāk no advokatūras rindām. Ilgas Šuplinskas (JKP) specializācija ir literatūrzinātne, bet Ramona Petraviča (“KPV LV”) bijusi pašvaldības deputāte un strādājusi privātā uzņēmumā.

Nākamās koalīcijas partneri vienojušies arī par būtiskākajiem darbiem, ko plāno paveikt. Kariņa valdība sola sakārtot finanšu sistēmu, stiprināt tiesiskumu, īstenot administratīvi teritoriālo reformu, likvidēt dārgo OIK, kā arī uzlabot demogrāfisko situāciju. Tāpēc pat ieplānots izveidot speciālu premjera padomnieka amatu, kuru ieņems Saeimā daudzo svītrojumu dēļ neievēlētais Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

Kopumā Kariņa valdībā strādās 13 ministri – deviņi vīrieši un četras sievietes. Visiem ministriem ir augstākā izglītība, un viņu vidējais vecums tuvojas 50 gadu slieksnim.

Kas būs lielākie šķēršļi Kariņa valdības darbā? Saruna ar LNT žurnālistu, politisko notikumu analītiķi Aleksi Zoldneru

4 komentāri