1 komentārs
Aktualizējies jautājums, kā maksimāli saīsināt lēmumu pieņemšanas ķēdi ”X” stundā
FOTO: LETA

Jāsakārto Satversmes normas, kas attiecas uz Valsts prezidenta pilnvarām kara gadījumā – jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis to ir minējis starp pirmajiem darbiem pēc stāšanās amatā.

Atbilstošu Satversmes izmaiņu iespēja politiķu un ekspertu vidū tiek apspriesta jau ilgāku laiku. Galvenais to mērķis – maksimāli saīsināt lēmumu pieņemšanas ķēdi iespējama militāra apdraudējuma gadījumā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tiek pieļauts, ka galvenais lēmuma pieņēmējs varētu būt Valsts prezidents.

Pirmās iestrādes sāktas laikā, kad aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa vārds nemaz neparādījās starp Valsts prezidenta kandidātiem.

Taču, iespējams, tieši viņam iespējama militāra apdraudējuma gadījumā būtu tiesības lemt, kā rīkoties.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Mums ir jābūt amatpersonai, kam būtu tiesības X stundā pieņemt lēmumus saistībā ar mūsu valsts aizsardzību, un ar attiecīgu lēmuma pieņemšanu ārējam apdraudējumam.

Drošības stiprināšana bija viena no pirmajās prioritātēm, kuru īsi pēc apstiprināšanas amatā minēja pats Vējonis. Tieši tāpēc viņš pauda apņēmību atjaunot konstitucionālo tiesību komisiju, kuras uzdevums būtu precīzi definēt tās lietas, kuras valsts pamatlikumā būtu maināmas.

Jaunievēlētais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Kādas ir valsts institūciju tiesības, lēmumu pieņemšanas kārtība kara gadījumā, lai būtu lemtspējīga valdība, lai būtu lemtspējīga Saeima, tāpēc ir jāveic vesela virkne grozījumu Satversmē, attiecīgajos pantos, kas regulē šo kārtību.

Teorētiski, Valsts prezidents jau šobrīd ir bruņoto spēku vadonis. Taču realitātē lēmumu pieņemšana var būt pārāk gara un neatbilstoša mūsdienu situācijai.

Satversmes 44. pants paredz: ”Valsts prezidentam ir tiesība spert nepieciešamos militārās aizsardzības soļus, ja kāda cita valsts Latvijai pieteikusi karu vai ienaidnieks uzbrūk Latvijas robežām. Līdz ar to Valsts prezidents nekavējoties sasauc Saeimu, kura lemj par kara pasludināšanu un uzsākšanu.”

Ņemot vērā, valsts izmērus, attālumam līdz Krievijai un karavīru daudzumu, kas dien pierobežā izvietotajās karabāzēs – lēmumu pieņemšanas ātrumam jeb komandķēdei jābūt pēc iespējas īsākai.

 

Kad šis process varētu noslēgties šobrīd nav zināms.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl