Aktualizējas ideja par otrā līmeņa pašvaldību izveidi

5 komentāri

Latvijā vajadzētu pārzīmēt ne vien novadu karti, bet arī izveidot reģionu jeb otrā līmeņa pārvaldību. Tā gan, visticamāk, nebūtu vēlēta. Atbalsts idejai ir parlamentā, kas pirmdien sāka spriest, kādas valsts un arī pašvaldību funkcijas būtu jāatdod reģionu pārziņā.

Bērnudārzi, pamatskolas un vidusskolas, sociālās aprūpes iestādes, atkritumi, teritoriju apsaimniekošana – tās būtu dažas no tām funkcijām, kas paliktu šobrīd reformējamo pašvaldību pārziņā.

“Būtībā svarīgākās un naudīgākās funkcijas paliek,” norāda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vecākais padomnieks Māris Pūķis.

Pirmdien Saeimas atbildīgās apakškomisijas sēdē LPS prezentēja iespējamo funkciju sadalījumu starp valsti, pašvaldībām un nākotnē veidojamo reģionu līmeni.

Piemēram, valsts reģioniem varētu nodot veselības aprūpes un vietējo ceļu uzturēšanas funkcijas, bet vietējās pašvaldības reģioniem – daļēji kapitālsabiedrību pārvaldīšanu un tūrisma attīstību. Pašus reģionus varētu veidot četru kultūrvēsturisko novadu robežās un Rīgā.

“Principā sanāk tā, – ir kaut kāda Latgales, Zemgales, Vidzemes, Kurzemes ministrija, kas par šīm visām funkcijām atbild un attiecīgi saņem valsts finansējumu?” Tā vaicā Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (“Jaunā Vienotība”).

Pagaidām atbildīgā Saeimas komisija tikai spriež par funkcijām, kuras būtu no valsts un vietējām pašvaldībām jānodod reģioniem. Smagākās diskusijas par to, kā šiem reģioniem jāveidojas – vēl tikai priekšā.

Reģionu administratīvais aparāts, visticamāk, nebūtu vēlēts, bet to ieceltu valsts vai pašvaldība, vai arī abas kopā.

“Novadu reforma ir lemta neveiksmei tajā brīdī, ja šādas struktūras neveido, jo tie izaicinājumi, ko mēs uzliekam šobrīd pašiem novadiem, viņi pārklājas pār šo lielo novadu interesēm,” skaidro Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Valaiņa vadītā apakškomisija tuvākajos mēnešos iecerējusi par pašvaldību reformu atbildīgajai komisijai sagatavot savu redzējumu par reģionu izveidi.

Administratīvi teritoriālās reformas komisijas vadītājs  Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) norāda: “Jau šonedēļ uzsāksim konsultācijas ar pašvaldībām, tad mēs daudz efektīvāk varēsim diskutēt par šo te griezumu – kāda veida funkcijas uzticēt otram pārvaldes līmenim.”

Tikmēr īpaši izveidotā novadu reformas komisija piektdien varētu sākt lemt par strīdīgo robežu grozīšanu Pierīgā.

5 komentāri