Aizvadītais gads politikā! Ieguvām jaunu prezidentu un pazaudējām valdību

Pievienot komentāru
Aizvadītais gads politikā! Ieguvām jaunu prezidentu un pazaudējām valdību
FOTO: LETA

Aizvadītais gads raibs bija Latvijas politikā – pirmām kārtām jau ieguvām jaunu prezidentu un pazaudējām valdību. 2015. gads varētu iezīmēt arī Vienotības valdīšanas ēras galu, jo iespēju tikt pie ietekmīgākā krēsla valstī, Ministru prezidenta, sajutusi arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

To, vai savā pusē vairākumu deputātu pa šīm svētku brīvdienām tomēr būs izdevies noskaņot Vienotības līderei Solvitai Āboltiņai vai ZZS kandidātam Mārim Kučinskim, uzzināsim jau pirmajās Jaunā gada dienās.

Prezidējošā Latvija

1. janvārī Laimdotai Straujumai bija tas gods un pārbaudījums ne vien turpināt būt pirmajai sievietei – valdības vadītājai, bet arī pirmajai, kura šajā amatā Latviju ieved Eiropas Padomes prezidentūrā. Vairums iedzīvotāju šo statusu gan drīzāk saistīja ar sastrēgumiem Nacionālās bibliotēkas apkārtnē un pieplūdumu Rīgas viesnīcām, ne kādu reālu ieguvumu. Taču politiskajās aprindās, diktējot Eiropas dienaskārtību, Latvijas vārds izskanēja biežāk.

Uzreiz janvārī gan nāca arī negaidīts pārbaudījums – teroristu uzbrukums Charlie Hebdo redakcijai Parīzē, kas lika snaudošajai Eiropai pamosties cīņā pret terorismu.

Augsta līmeņa vakances

Uz šī fona sīkas izskatījās pārbīdes Valsts kancelejā. Nesaņēmusi pielaidi valsts noslēpumam, galvenā ierēdne valstī ielaidās asās vārdu apmaiņās ar premjeri, kas beidzās ar atlūgumu un siltas vietiņas atrašanu uzņēmumā Latvijas Gāze, šādi nonākot pretējās pozīcijās ar pašas savulaik pārstāvēto valsti.

Vēlā pavasarī vakantais Valsts kancelejas vadītāja amats gan bija mazāk interesents par kādu citu augsta līmeņa vakanci.

Vējoņa ievēlēšana

No četriem kandidātiem tikai Mārtiņš Bondars centās audzēt savu reitingu sabiedrības acīs it kā piemirdams, ka prezidentu joprojām vēl Saeima, nevis tauta. Tikmēr klusākais un gandrīz vai – mazticamākais no kandidātiem amatu ieguva. Tādējādi pils atslēgas jau atkal nonāca zaļās partijas rokās.

Starp basketbola spēlēšanu un sabiedrības smīdināšanu jaunajam prezidentam uzreiz gan bija jāformulē viedoklis arī kādā pavisam nopietnā jautājumā – bēgļu krīze Eiropu bija pārsteigusi nesagatavotu.

Valdības dienaskārtībā bēgļi, Citadele un airBaltic

Tā nāca kā vēl viens pārbaudījums jau tā ļodzīgajai Straujumas otrajai valdībai, kuras galu sākotnēji prognozēja līdz ar prezidentūras stafetes nodošanu. Par spīti baumām, tā noturējās arī pēc nepopulārā lēmuma solidarizēties ar Eiropas dienvidiem un uzņemt Latvijā gandrīz 800 bēgļus.

Protestus rīkoja pat koalīcijas partneri, vēl vairāk dodot pamatu apšaubīt valdības stabilitāti. Satricinājumus kāršu namiņam cits pēc cita radīja opozīcijas pārmetumi par apšaubāmo bankas Citadele pārdošanu, pašu nespēja vienoties par airBaltic investoru un savas partijas ministra sodīšana, pieprasot viņa demisiju.

Valdības krišana

Visbeidzot Straujuma tik vien paguva kā novest līdz galam nākamā gada budžetu, un, zaudējusi atbalstu pašas partijā, viņa bija spiesta iet sava priekšteča Valda Dombrovska pēdās.

Paziņojums nāca kā pārsteigums. Nevis tā satura, bet laika izvēles dēļ. Pirmssvētku noskaņas tā nu aizēnoja valdības vadītāja meklējumi, kas sabiedrībai izskatījās tik nemākulīgi, ka lika vaicāt, vai tiešām pieredzējušais poliskais spēks, kas pie varas atradies jau turpat 7 gadus, līdz galam tomēr nebija izdomājis, kas īsti notiek pēc Straujumas krišanas un vai nesanāks tā, ka premjera krēslu Vienotība beigu beigās būs palikusi zaļajiem zemniekiem zem eglītes.

Video