Aizsardzības ministrs nenoliedz aizdomas, ka noplūdusi NBS operatīvā informācija

2 komentāri
Aizsardzības ministrs nenoliedz aizdomas, ka noplūdusi NBS operatīvā informācija
GINTS IVUŠKĀNS, F64

Raizes Aizsardzības ministrijā (AM) – publiskajā telpā parādījusies bruņoto spēku operatīvā informācija. AM atzīst, ka lai gan šie ziņojumi neesot slepeni, publiski pieejamiem tiem nevajadzētu būt. Tiks izmeklēts, kas vainojams pie šīs noplūdes – hakeri, kļūda vai kāds nolaidīgs darbinieks.

Laikraksta “Diena” rīcībā nonākuši vairāki desmiti īsziņu, kurās, norādot konkrētu datumu un laiku, ir sniegta bruņoto spēku operatīvā informācija. Lielākoties tajās ir informācija par Latvijas teritorijas tuvumā fiksētiem ārvalstu – visticamāk, Krievijas – karakuģiem, lidmašīnām un zemūdenēm. Taču, visticamāk, datorsistēmas kļūdas dēļ ilgāku laiku nepiederošas personas saņēmušas arī informāciju par bruņoto spēku izsludinātām trauksmēm, paaugstinātu kaujas gatavību un citu informāciju.

“Šeit ir dažādi iemesli, kādēļ šāda, kas nav, vēlreiz uzsveru – nav konfidenciāla informācija, var nokļūt pie plašāka cilvēku loka. Pirmais ir kiberuzbrukums. Otrs ir, ka vienkārši kāds ar šo informāciju dalās ne tad, kad vajag dalīties. Ja tas ir tā, mēs šo cilvēku atradīsim,” saka aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

Pabriks šo gadījumu jau pārrunājis arī ar Nacionālo bruņoto spēku vadību. Tagad tās uzdevums ir meklēt notikušā iemeslus.

“Pat ja tā nav konfidenciāla informācija, tas nav labs piemērs. Un jebkurā gadījumā, ja šāda informācija ir pie sabiedrības, neturiet sveci zem pūra, nāciet un pasakiet, kas ar šādu informāciju dalījās, jo mēs ar šo cilvēku gribam aprunāties,” norāda Pabriks.

Vaicāts, vai notiek pārbaudes, no kurienes šīs īsziņas nāk, Pabriks atbildēja: “Protams, ka notiek. Kas jūs domājat, ka mēs nepārbaudām drošību savās institūcijās?”

Aizsardzības ministrs arī vērš uzmanību, ka informatīvi uzbrukumi bruņotajiem spēkiem pēdējā laikā notiekot bieži.

2 komentāri