16 saraksti, 1470 kandidāti un konkurence – noslēgusies sarakstu iesniegšana Saeimas vēlēšanām

0 Komentāru
16 saraksti, 1470 kandidāti un konkurence – noslēgusies sarakstu iesniegšana Saeimas vēlēšanām
Foto: Patrīcija Eglīte/LETA

Noslēdzies svarīgs posms, gatavojoties 13. Saeimas vēlēšanām – beigusies vēlēšanu kandidātu sarakstu pieņemšana.

Šajās vēlēšanās partijas un to apvienības pieteikušas par trim sarakstiem vairāk nekā iepriekšējās – 12. Saeimas vēlēšanās, kas notika pirms četriem gadiem. Iesniegti ir 16 politisko spēku saraksti, tāpēc var teikt, ka konkurence būs tiešām ievērojama.

Pirmā sarakstus iesniedza Jaunā konservatīvā partija, kas premjera amatam virza Jāni Bordānu. Otrā bija Rīcības partija, kam nav Ministru prezidenta amata kandidāta. Latvijas Reģionu apvienība premjera postenim izvirzījusi Edvardu Smiltēnu. “Attīstībai/Par” uz valdības vadītāja amatu virza Arti Pabriku, “Jaunā Vienotība” Krišjāni Kariņu, Zaļo un zemnieku savienība nominējusi esošo valdības vadītāju Māri Kučinski, bet “No sirds Latvijai” – Ingunu Sudrabu.

Tikmēr partija “Progresīvie” nominējusi Robertu Putuni, “Saskaņa” virza Vjačeslavu Dombrovski, Latvijas Krievu savienība Andreju Mamikinu. Nacionālā apvienība savukārt vēlas valdības grožus uzticēt Robertam Zīlem, “KPV LV” Aldim Gobzemam, apvienība “Latviešu nacionālisti” šim amatam nominējusi Andri Rubinu. Sociāldemokrātu, kristīgo demokrātu un “Gods kalpot mūsu Latvijai” apvienība izvirzījusi Valdi Šakaru, savukārt Centriskā partija un apvienība “Par alternatīvu”, kas abas iesniedza sarakstus pēdējā dienā, nav nosaukušas savus kandidātus uz valdības vadītāja posteni.

Lai gan šajās vēlēšanās ir stājušās vairākas izmaiņas, kas ir sarežģī Saeimas vēlēšanu sarakstu pieteikšanu, Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) atzīst, ka partiju interese par kandidēšanu vēlēšanās nav mazinājusies. Noticis tieši pretējais.

“Ir notikusi likteņa ironija, jo iepriekšējās trīs Saeimas vēlēšanas kandidēja 13 kandidātu sarakstu. Lai cīnītos ar partiju sadrumstalotību, tika pieņemti stingrāki kritēriji kandidēšanai, proti, partijai jābūt vismaz gadu vecai un ar 500 biedriem. Un šajās vēlēšanās ir vairāk kandidātu nekā līdz šim. Partijas ir vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, bet mazāk nekā 90. gados, kad bija aptuveni 20 kandidātu sarakstu,” komentē CVK sekretārs Ritvars Eglājs (VL-TB/LNN).

Partiju programmām var iepazīties CVK mājaslapā, bet partiju sarakstu kārtas numuru izloze notiks piektdien. Kopumā pieteikti ir 1470 kandidāti, tātad uz katru deputāta vietu kandidē apmēram 15 cilvēki. No kandidātiem vīrieši ir 68% un sievietes 32%.

0 Komentāru