Politika, biškopība un deviņi bērni – Satversmes sapulces piemiņas dienā radi stāsta par Jāņa Čakstes ikdienu

1 komentārs
Politika, biškopība un deviņi bērni – Satversmes sapulces piemiņas dienā radi stāsta par Jāņa Čakstes ikdienu
Foto: f64

Ne tikai politika, arī lauksaimniecība, biškopība, zinātne un deviņi bērni! Tas viss aizņēma pirmā valsts prezidenta Jāņa Čakstes ikdienu, vadot tik tikko izveidoto Latvijas valsti. Čakstes pēcteči kopā ar Saeimas deputātiem šodien pieminēja leģendāro valstsvīru, 1. maijā apritot 98 gadiem kopš Satversmes sapulces sasaukšanas.

Godinot Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanu un tās pirmo prezidentu Jāni Čaksti, svinīga ziedu nolikšanas ceremonija notika Čakstes atdusas vietā II Meža kapos. Tajā piedalījās gan politiķi, gan leģendārā valstsvīra pēcteči.

Latvijas Satversmes sapulce bija Latvijas Republikas pirmais vēlētais parlaments, kas darbojās no 1920. gada 1. maija līdz 1922. gada 7. novembrim. Tā aizsākās parlamentārās demokrātijas posms Latvijā, un Čakste bija arī pirmais valsts prezidents. Ikdienā – ļoti aizņemts cilvēks.

“Viens hobijs bija viņa deviņi bērni. Otrais – viss, kas saistīts ar dabu. Lauksaimniecība, biškopība, avīzes, zinātne, medības. Viņš bija ļoti vispusīgs cilvēks, un tas ir veids, kā izturēt stresu, slodzi, ka tik daudz kas interesē. Ir labi atslēgties ik pa reizei,” stāsta Jāņa Čakstes mazmeita Kristīne.

Šoruden plānots atjaunot Jāņa Čakstes memoriālo muzeju, kur pagaidām, pēc Čakstes radu teiktā, esot tikai betona grīda.

“Ir plānots kopā ar stipendijas izdalīšanu 16. septembrī atklāt muzeju. Tas ir mājas muzejs, ar skaistām bildēm. Mums ir cilvēks, kas palīdz no Ozolniekiem. Mums plānā modernāks muzejs, kas stāsta ne tikai par ģimenes lietām,” norāda mazmazmazdēls Aleksandrs Čakste.

“Domājot par 4. maiju, cik stipra bija valsts griba cīnoties 1918. gadā un pat pirms. Cik stipra bija valsts griba PSRS laikā, to es gribētu kā tādu lielu pārmantojamību nostiprināt arī šodienā,” stāsta Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

No Čakstes bērniem politisko darbību veica Konstantīns, pretestības kustības dalībnieks 2. Pasaules kara laikā, Latvijas Centrālās Padomes priekšsēdētājs.