Policijas reorganizācija paredz ieviest “universālā policista” principu

3 komentāri

Valsts policija Saeimā izklāstījusi savus reorganizācijas plānus. Paredzēts samazināt centrālo aparātu, kā arī atteikties no policijai neraksturīgu funkciju pildīšanas, piemēram, objektu apsardzes un satiksmes regulēšanas komersantu rīkotos masu pasākumos. Vienlaikus pamatīgi mainīsies arī kārtībsargu ikdiena – reforma paredz ieviest “universālā policista” principu.

Pērn policija prezentēja jaunos formastērpus, kuru valkāšana ikdienā tehnisku iemeslu dēļ aizkavējusies, savukārt modernā dizainā krāsotas policijas automašīnas un motocikli ielās redzami aizvien biežāk. Vizuālās pārmaiņas gan ir tikai maza daļa izmaiņu, ko policija iecerējusi.

Valsts policija reformas nav piedzīvojusi pēdējos 20 gadus. Nu tapusi stratēģija, kas paredz vērienīgas pārmaiņas, kas stāsies spēkā ar 2021. gadu.

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas deputāti šodien uzklausīja nozares vadības atskaiti par līdz šim paveikto Valsts policijas reorganizācijā un informēja par galvenajām pārmaiņām, kas iestādi skars.

“Ir virkne piedāvājumu šajās rekomendācijās, kas ir vērsta uz kvalitātes stiprināšanu, ir plāns lūkoties uz struktūras veidošanu un pamēģināt to izdarīt no apakšas,” saka Iekšlietu ministrijas Valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Tas nozīmē, ka policija savu darbu un pakalpojumu pārkārtos, pamatojoties uz iedzīvotāju vajadzībām – mērķis paredz policijas sasniedzamības uzlabošanu. Policistiem būs jākļūst mobilākiem un universālākiem.

“Tas, ka šī darba organizācijas modelis, kas mums šodien ir, ka ir sadalītas šīs funkcijas, kas ir patruļpolicijai, kas ir iecirkņa policijai, kriminālpolicijai būtībā ir jāveido vienā veselā, policistam izbraucot uz notikumu vietu, ir jāsaprot jau pirmatnējās izmeklēšanas darbības, kriminālprocesa uzsākšana, pierādījumu ievākšana,” teic Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Policijas šefam Ķuzim šobrīd ir 18 padotie. Nākotnē centrālo aparātu plānots samazināt. Policija arī nolēmusi atteikties no sev neraksturīgu darbu darīšanas – dažādu objektu apsardzes un kārtības nodrošināšanu komercpasākumos.

“Mūsu mērķis ir novilkt – mēs esam 6000, mums ir 16 funkcijas, un tas maksā tik un tik, un katrs policists maksā tik. Doma ir kāda – mēs izveidojam šodien policiju ar attiecīgām funkcijām, attiecīgu finansējumu un resursiem, un mēs novelkam strīpu. Ja deputāti uzskata, ka mums jādara ir tas vai pieņemat likumu, viņam jāiet tikai kontekstā ar budžetu,” norāda Ķuzis.

Policijas vadība apņēmusies celt darbinieku algas, kas notiks uz tukšo darba vietu likvidēšanas rēķina. Ķuzis sola, ka reorganizācijas dēļ neviens policists darbu nezaudēs.

3 komentāri