Policijas formastērpu iepirkumi: aizdomu ēna krīt arī uz augstām amatpersonām

5 komentāri

Potenciāls skandāls Valsts policijā (VP). Iekšējais drošības birojs (IDB) sācis kriminālprocesu par iespējamu krāpšanos Valsts policijas formastērpu iepirkumos. Aizdomu ēna krīt arī uz augstām amatpersonām – policijas priekšnieka vietniekiem.

Kriminālprocess, kurā iesaistīti Valsts policijas priekšnieka vietnieki, ierosināts pēc iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) sniegtās informācijas Iekšējās drošības birojam. Ministram iepirkums esot raisījis aizdomas. Drošības birojs gan neatklāj, par kādām tieši krāpnieciskām darbībām ierosināts kriminālprocess, bet norāda, ka tas saistīts ar formastērpu, reprezentācijas un parādes formastērpu iegādi.

“Šonedēļ ir noticis aktīvs procesuālais darbs, procesuālās darbības gan Valsts policijā, gan vairākos uzņēmumos, kā rezultātā personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, un divas personas tika aizturētas. Aizturētās personas ir uzņēmumu pārstāvji. Šobrīd plašākas informācijas nebūs, jo izmeklēta krāpšana no uzņēmēju puses, kā arī bezdarbība no valsts amatpersonu puses,” skaidro IDB priekšnieka palīdze Diāna Petersa.

Izmeklētāji kratīšanas veica Valsts policijas priekšnieka vietnieces Renātes Filas-Roķes un Valsts policijas priekšnieka vietnieka, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša darba un dzīvesvietās, izņemot dažādus datu nesējus un citus priekšmetus. Abi ir arī policijas iepirkumu komisijas locekļi, un abiem piemērots statuss: personas, pret kurām sākts kriminālprocess, – to šodien TV3 Ziņām apstiprināja arī Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs. Saistībā ar notikušo policijā uzsākta iekšējā dienesta pārbaude.

“Manā rīcībā ir ļoti skopa informācija. Vakar ir uzsākta dienesta pārbaude par iespējamiem gan procesuāliem pārkāpumiem iepirkuma laikā, lai noskaidrotu visu iepirkumu komisijas locekļu darbību un vai tika ievēroti visi tiesiskie argumenti. Pašlaik nav pamata atstādināt abas amatpersonas no dienesta pienākumu pildīšanas, bet jebkurā gadījumā mēs rūpīgi sekosim tālākai iepirkuma procedūras attīstībai,” saka VP priekšnieka pienākumu izpildītājs Andrejs Grišins.

Sākotnēji modes mākslinieka Bruno Birmaņa izstrādāto formastērpu komplektu apņēmās izgatavot divi pretendenti, taču beigās viens atteicās. Par iepirkuma uzvarētāju atzina uzņēmumu “SRC Brasa”. Plānotā līguma summa līdz 2,4 miljoniem eiro. Neapmierinātību ar šo iepirkumu iekšlietu ministrs Ģirģens izteica jau pirms gada un uzdeva veikt auditu, kurā pārkāpumi netika konstatēti.

“Konstatēja, ka viss ir noticis tiesiski. Arī ir bijušas iesniegtas sūdzības, arī ir vērtētas sūdzības uzraudzības birojā, un tika atļauts VP slēgt šos līgumus. Līgumi ir noslēgti, ir atnākušas arī pirmās piegādes. Pašlaik amatpersonas, kas piedalās arī gatavās produkcijas pieņemšanas procesā, viennozīmīgi apgalvo, ka mēs esam atbilstoši iesniegtajam paraugam un marķējumam, kas attiecas uz visiem materiāliem,” saka Grišins.

Jaunos formastērpus policija prezentēja pērn, jūnija sākumā saņemti pirmie. Taču šobrīd vēl norit darbs pie formastērpu iegādes pēdējā posma – apavu iegādes iepirkuma. Arī šīs komisija sastāvā ir gan Krapsis, gan Fila-Roķe. Tagad – izmeklēšanas laikā – policija komisijas sastāvu mainīšot. Jāpiebilst, ka pats Krapsis kategoriski noraida pret viņu vērstās aizdomas un nekāda personīga savtība iepirkumos nav bijusi.

Pēc drošības biroja sāktās lietas ministrs pieprasījis policijas priekšnieka pienākumu izpildītāja Andreja Grišina paskaidrojumu.