Policija Valmierā un Jēkabpilī trenējas vardarbīgu masu nemieru savaldīšanā

1 komentārs

Bruņoti masu nemieri kā valsts apdraudējums – ar šādu motīvu šodien Valmierā un Jēkabpilī notika policijas līdz šim lielākās mācības vardarbīgu masu nemieru savaldīšanā. Kādi ir secinājumi par policijas spēku spējām rīkoties valsts apdraudējuma gadījumā?

Valsts policijas reaģēšanas spēju mācībās tiek izspēlēts scenārijs – izmantojot pulcēšanās brīvību, grupa ar ieročiem musina pūli, lai tie izraisītu trakojošus nemierus ar mērķi gāzt pastāvošo demokrātisko varu.

Zināmā mērā, agresīvā nemiera sākums, kad politiskais mītiņš pāraug vardarbībā – ir līdzīgs 2009. gada 13. janvāra grautiņiem. Treniņu laikā dzirdami lieli trokšņi – pielietota mācību munīcija, pūļa skaņas. Nemiernieki apmētā likumsargus ar akmeņiem, dedzina automašīnas.

“Sāk demolēt, izmantot ieročus, un ieņem pašvaldības ēku, un Valsts policija izsludina plānu ”Nemieri”, kad atstrādājām taktisko, metodisko rīcību šādos gadījumos,” norāda Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Viss notika reālā laikā. Dienesti nevis atradās mācību vietā uzreiz, bet gan reaģēja uz izsaukumiem, piemēram, Speciālo uzdevumu bataljona trīs ekipāžas izbrauca no Rīgas. “Tā kā ir ieroči, tad, izejot no valsts aizsardzības viedokļa, ir bruņoto spēku piesaiste,” skaidro Ķuzis.

Šajās mācībās piedalījās arī zemessardze, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, ugunsdzēsēji, jo mērķis bija pārbaudīt ne tikai policijas spējas normalizēt situāciju agresīvajā pūlī, bet arī vadīt dažādus starp-institucionālos resursus krīzes situācijas un apdraudējuma pilnīgai likvidēšanai.

“Ir ļoti nozīmīgi trenēt koordināciju, šo sadarbību, kā mēs nododam komandas pa komandķēdi. Ja nav šī komandķēde kārtībā, tad situācijā, kad tas reāli būtu nepieciešams, mēs jau nezināsim, ko darīt, kā darīt, un varētu būt zināms haoss,” saka Zemessardzes Vidzemes 2. brigādes virsleitinante Ieva Karlsberga.

“Pašreiz es esmu apmierināts, kā viss noticis. Nemieru novēršana ir bijusi veiksmīga, protams, mums ir jāizanalizē visi šie materiāli, bet sākotnēji šķiet, ka viss ir ok,” saka Ķuzis.

Gan Valmierā, gan Jēkabpilī šīs Valsts policijas taktiskās mācības neietekmēja iedzīvotāju ikdienas gaitas, jo notika pašvaldībām piederošajās teritorijās pilsētu nomalēs. Valmieras iedzīvotāji ar interesi noraudzījās mācībās, taču uzskata – Latvijas sabiedrība tomēr ir pārāk miermīlīga, lai izspēlētais mācību scenārijs būt aktuāls reģionos.

“Kaut kas varētu būt, bet šai pus Gaujas tas nebūs,” pauž valmierietis Andris. “Es domāju pat ļoti nozīmīgi, bet vienīgais prieks ir tas, ka mums ir tikai treniņi. Mūsu valstī tas nav jāpiedzīvo, lai būtu no kaut kā jābaidās,” saka Valmieras iedzīvotāja Signe.

Šodien notikušie Valsts policijas reaģēšanas spēju treniņi ar nosaukumu ”Nemieri 2018” ir līdz šim policijas lielākās rīkotās mācības.

1 komentārs