Policija pabeigusi izmeklēt naudas atmazgātāju shēmu; viesnīcas numuriņā bija izveidota fiktīva banka

0 Komentāru

Interesanta epizode cīņā pret nelegālās naudas atmazgāšanu. Policija nodevusi kriminālvajāšanai lietu par nelikumīgu “čaulas bankas” darbību vienā no Rīgas viesnīcām. Tā ir daļa no tā sauktās “Versobank” afēras. Šī Igaunijā reģistrētā banka pēc pamatīga skandāla pērn tika slēgta. Izrādās, nelegāli darbojās arī Latvijā.

Eiropas Centrālā banka (ECB) pēc Igaunijas Finanšu uzraudzības dienesta ierosinājuma pērn atsauca bankai “Versobank” atļauju darboties kā kredītiestādei. Atļauja atsaukta sakarā ar nopietniem un ilgstošiem normu pārkāpumiem, it īpaši – attiecībā uz naudas atmazgāšanas novēršanu un terorisma finansēšanas apkarošanu. Izrādās, banka bija darbojusies arī Rīgā, turklāt – nelegāli.

“Konstatējām, ka Latvijā darbojas “Versobank” filiāle, bez attiecīgām atļaujām. Tika uzsākts kriminālprocess, tika veiktas apjomīgas izmeklēšanas darbības. Izņemti ļoti daudz pierādījumi. Aizliegta uzņēmējdarbība. Aizdomās turētas divas personas,” klāsta Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Pēteris Bauska.

Process nodots kriminālvajāšanas uzsākšanai, un atklājās vēl interesantāki fakti. “Tika konstatēta nelikumīga “čaulas bankas” darbība vienā no Rīgas viesnīcām. Veicām aizturēšanu. Šis process daļā ir nodots kriminālvajāšanas uzsākšanai, saistībā ar nelegāli iegūtas naudas legalizāciju. Aizdomās turētā viena persona,” turpina Bauska.

“Versobank” nedienas pētījusi igauņu prese. Kanāls “ETV+” pat veidojis plašu dokumentālo stāstu, uzklausot iesaistītās personas, tostarp, valsts iestādes.

Pirmos trīs gadus pretenzijas no valsts iestādēm nebija, skaidro bankas akcionāri. “Mēs izgājām padziļinātu pārbaudi, uzrādījām biznesa plānu un biznesa modeli, kā vēlamies attīstīt savu uzņēmējdarbību, un saņēmām atļauju,” stāsta “Versobank” valdes loceklis Arturs Jermolajevs.

“Versobank” Igaunijas tirgū darbojās kopš 1999. gada. Saskaņā ar neauditētiem datiem tās aktīvi 2017. gadā sasniedza 294 miljonus eiro. 2017. gada nogalē bankas ilggadējais vadītājs Riho Rasmans atstāja amatu, domājams, saistībā ar naudas atmazgāšanas gadījumiem iepriekšējos gados, kad caur tās kontiem tika legalizēti vairāk nekā 205 miljoni eiro netīrās naudas.

Bankas aizvēršanu Igaunijas valsts iestādes minēja kā nepārprotamu signālu, ka Igaunija “nepieļaus naudas atmazgāšanas novēršanas un terorisma finansēšanas apkarošanas likuma pārkāpumus”.

Kad lieta par bankas nelegālo filiāli Latvijā nonāks tiesā, atkarīgs no prokuratūras darba, kurai lieta nodota.
0 Komentāru