Aiztur četru personu grupu saistībā ar fiktīvu vakcināciju; citā no kriminālprocesiem rosina apsūdzēt amatpersonu

1 komentārs

Policija aizturējusi vēl četru personu grupu saistībā ar fiktīvu vakcināciju un vienā no kriminālprocesiem pabeigusi izmeklēšanu, “Skaties.lv” informēja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gižbovska.

Viņa atgādināja, ka šā gada jūlijā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē tika uzsākts kriminālprocess par iespējamu kukuļa došanu vakcinācijas centra amatpersonām par iespēju noformēt fiktīvu vakcinācijas sertifikātu. Izmeklēšanas laikā, nostiprinot pierādījumus, šomēnes kriminālprocess nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret vienu aizdomās turēto. Turpinot darbu, likumsargi citā, nesen uzsāktā, kriminālprocesā šonedēļ ir aizturējuši vēl četru personu grupu, ko tur aizdomās par saistību ar fiktīvu vakcināciju medicīnas iestādē Rīgā.

2021. gada 21. jūlijā pēc saņemta signāla no ārstniecības personāla Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (VP GKrPP ENAP) 2.  nodaļā tika uzsākts kriminālprocess, kvalificējot izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu kā prettiesisku labumu došanu – vīrietis piedāvāja vakcinācijas centra darbiniekiem kukuli par informācijas ievadīšanu par vakcīnas veikšanu un Covid-19 sertifikāta noformēšanu, personai neveicot vakcīnas injekciju. Kriminālatbildība personai iestājās jau no kukuļa vai prettiesiskas labuma piedāvājuma izteikšanas brīža.

VP paziņojumā presei atgādina, ka 21.jūlijā pēc saņemta signāla no ārstniecības personāla Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes sākts kriminālprocess par to, ka kāds vīrietis piedāvāja vakcinācijas centra darbiniekiem kukuli. Saistībā ar notikušo tika aizturēts 1974.gadā dzimis vīrietis, kurš izteica prettiesisku labuma piedāvājumu vakcinācijas centra darbiniekiem par to, lai viņu nevakcinējot, tiktu veikti nepatiesi ieraksti Covid-19 vakcinācijas dokumentācijā Covid-19 vakcinācijas sertifikāta saņemšanai. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks augustā žurnālistiem apliecināja, ka minētais vīrietis ir amatpersona, taču amatpersonas darbavietu policijā neatklāja.

Vīrietis ir atzīts par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma panta par prettiesisku labumu došanu. Par šādu noziegumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Aizdomās turētajam vīrietim ir piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu.

Oktobrī krimināllieta tika nodota Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Tāpat turpinot mērķtiecīgu darbu, lai atklātu fiktīvas vakcinēšanas gadījumus, VP ENAP 2. nodaļas darbinieki noskaidroja vēl kādu ārstniecības iestādi, kur iedzīvotāji par samaksu ieguvuši fiktīvas vakcīnas. Šonedēļ sadarbībā ar Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Speciālo uzdevumu bataljonu tika aizturēta četru personu grupa: 1962. gadā dzimusi sieviete un divas 1989. gadā dzimušas sievietes, kā arī 1969. gadā dzimis vīrietis.

Aizturēto vidū ir viena medicīnas darbiniece, kā arī starpnieki naudas piegādes procesā un viena persona, kas saņēmusi fiktīvu vakcīnu. Veicot piecas kratīšanas, tika izņemta skaidra nauda – 9000 dolāru un vairāk nekā 6000 eiro, kas, iespējams, iegūti noziedzīgā ceļā. Trīs aizturētie, tostarp medicīnas darbiniece, šobrīd atrodas izolatorā un tiks lemts par drošības līdzekļu piemērošanu šīm personām. Savukārt vienai personai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 326.2 otrās daļas un pēc Krimināllikuma 326.3 pirmās daļas – par prettiesiska labuma pieprasīšanu un pieņemšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, un par prettiesiska labumu došanu.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Valsts policija vērš uzmanību, ka saistībā ar iespējamu fiktīvu vakcināciju visā Latvijā ir uzsākti vairāki kriminālprocesi, kuros patlaban notiek aktīva izmeklēšana. Katra saņemtā, vai policijas fiksētā informācija tiek rūpīgi pārbaudīta. Tāpat tiek apzināts to personu loks, kas, iespējams saņēmuši fiktīvas vakcinācijas sertifikātus.

Valsts policija atkārtoti aicina personas, kurām ir informācija par vakcinācijas fakta falsificēšanu, ziņot policijai. Tāpat pašas personas, kuras ir iesaistījušās šādās darbībās, policija aicina pašām labprātīgi pieteikties policijā un sadarboties ar izmeklētājiem. Atkarībā no konkrētas situācijas tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības.

1 komentārs