Pļavnieku veikala “Prisma” griesti varēja iebrukt; neizslēdz iespēju vērsties policijā

Pievienot komentāru
Pļavnieku veikala “Prisma” griesti varēja iebrukt; neizslēdz iespēju vērsties policijā
Foto: LETA

Līdz traģēdijai tālu nebija – tā varētu raksturot jaunākos Būvniecības valsts kontroles biroja atklājumus vasarā evakuētajā lielveikalā “Prisma”, kas atrodas Pļavniekos. Risks, ka varēja sabrukt veikala betona griestu konstrukcijas/, bija pavisam reāls. Vai tiks vērtēta arī iesaistīto atbildība?

Veikals “Prisma Deglava” ir slēgts kopš tā evakuācijas pirms pieciem mēnešiem, kad pamanītas izmaiņas griestu konstrukcijās.

Būvniecības valsts kontroles birojā demonstrē veikala griestu paneļu attēlus. Piecas griestu betona pārseguma plāksnes, katra 10 metru gara un sver četras tonnas – to nestspēja bija nepietiekama, lai izturētu slodzi.

Situācija raisa asociācijas ar Zolitūdes veikala ”Maxima” griestu iebrukšanu, kas laupīja 54 cilvēku dzīvības. Kontroles birojā atzīst – risks, ka betona plāksnes varētu nobrukt, iespējams, arī virs cilvēkiem, bija pavisam reāls.

Iespējami pārkāpumi konstatēti gan ēkas projekta izstrādes, gan būvniecības laikā, norāda birojā. Par to informētas arī Latvijas Būvinženieru savienība un Latvijas Arhitektu savienība, kas vērtēs iesaistīto ekspertu atbildību. Būvinženieru savienībā uzsver, ka tajā var nepieciešamības gadījumā lemt tikai par brīdinājuma izteikšanu vai sertifikāta darbības apturēšanu ēkas būvniecībā iesaistītajiem. Vajadzības gadījumā policijā būtu jāvēršas Būvniecības valsts kontroles birojam.

Būvniecības valsts kontroles birojā iespējamo vēršanos policijā šodien komentēja samērā izvairīgi. Pa dienu birojā LNT Ziņām norādīja, ka tā neesot biroja kompetence, tomēr vēlāk pēcpusdienā birojā tomēr pieļāva iespēju, ka pēc visu lietas apstākļu noskaidrošanas, informācija par notikušo varētu tikt iesniegta arī tiesībsargājošajām iestādēm. Vienlaikus atklātie trūkumi ir novēršami, uzsver birojā, tāpēc ēku atkal varētu ekspluatēt.

Birojs arī konstatējis, ka veikala būvniecības laikā divas reizes nesaskaņoti mainīts ēkas tehniskais projekts.

Lasi vēl